Изглежда изпадналият в тежка криза жилищен пазар в САЩ не подбира между бедни и богати. Няколко знаменитости бяха ужилени от срива на сектора и им се наложи да претърпят огромни загуби от инвестициите си, пише изданието US News.
Професионалният борец и риалити телевизионна звезда Тери Болеа например, известен повече като Хълк Хоган, първоначално обяви огромното си имение за продан на цена от 25 млн. долара през 2006 г. В момента имотът се предлага за около 9 млн. долара, според сайтовете за имоти Zillow и Trulia. Хоган претърпя загуба и от къщата си в Клиъруотър Бийч, като взе за нея едва 1,65 млн. долара, след като първоначално й искаше 2,3 млн. долара.
И на други звезди, сред които За За Габор, Камил Грамър и Райън Рейнолдс, се наложи да намалят цените при сегашните неблагоприятни условия на пазара.
Спад на цените обаче има не само в Лос Анджелис. В цялата страна, особено в градовете с големи запаси от жилища, цените продължават да вървят стремглаво надолу.
Между август 2010 г. и август 2011 г. над една трета от продавачите в Минеаполис, Далас и Бостън са понижили първоначално исканата цена за имотите си с 5 до 8%, според данни на Trulia.
Онова, което е по-стряскащо, е може би вероятността тези продавачи да се наложи да се примирят с още по-големи намаления. Във Финикс, който бе сериозно засегнат от жилищния балон и кризата с лошите имоти, също има шанс едно към две продавачите многократно да намалят цената, на която предлагат жилището си. В Лас Вегас и Портланд статистиката е подобна.
В проценти средните намаления са от 5% в Бостън до 18% в Детройт. Средният брой дни на пазара преди първото намаление на цената обикновено варират между 52 дни в Сан Диего и 92 дни в Маями.
Защо това има значение? Милиони американци дължат повече пари по ипотеките си, отколкото е реалната стойност на жилищата им в момента. Намаленията на цените изяждат стойността, която собствениците биха могли да си възвърнат, и биха могли да увеличат задлъжнялостта на продавачите. Този сценарий не е добър за жилищния пазар, нито пък за икономиката.