Дълговата криза в Европа все още не влияе на пазара на жилища и кредитирането в България. Според консултантската компания „Кредит Център“ купувачите са уморени от постоянното говорене за криза и проблеми и не желаят да отлагат важните решения, каквото е покупката на собствено жилище. Купувачите осъзнават, че възстановяването от кризата ще е бавно и може да продължи с години, а те искат да имат свой дом, да правят кариера и да повишават квалификацията сега, а не след 3 или 5 години.
„Разумното и безрисково поведение продължава да е водещо при взимане на отговорни финансови решения и това прави пазара днес по-спокоен, но и по-перспективен“, се посочва в съобщение на компанията до медиите.
Според изпълнителния директор на кредитния консултант Тихомир Тошев през септември традиционно е отчетен ръст в броя на запитванията за ипотечни кредити. По думите му засилва се и активността в по-високите ценови сегменти.
Средният размер на изтеглените ипотечни кредити през септември в страната обаче намалява спрямо август. През осмия месец на годината средният размер на изтеглените ипотеки беше 37 960 евро, докато през деветия месец средният размер е паднал до 36 240 евро.
Консултантите отчитат повишаване на активността на кредитополучателите над 45 години. Те са изтеглили 13,7% от кредитите през септември, докато през август тяхната група е съставлявала малко над 11% от всички кредитополучатели.
Намалява делът на най-младите кредитополучатели до 25-годишна възраст – от 7,8% през август до 5,8% през септември.
Най-активни остават купувачите във възрастовата група 26 – 35 години, следвани от тези в групата 36 – 45 години. През септември делът на кредитополучателите от двете възрастови групи е общо над 80% от всички кредитополучатели.
Най-търсени и през изминалия месец остават ипотечните кредити с размер от 10 000 до 30 000 евро, а след тях се нареждат тези в диапазона от 30 000 до 50 000 евро. За покупка на жилище пък са изтеглени 9 от всеки 10 заема, показват данните на кредитния консултант.
Най-често потребителите вземат ипотечен кредит, който е със срок на погасяване от 16 до 20 години. Леко нараства делът на кредитите със срок от 21 до 25 години, които през изминалия месец са 28,8% спрямо 26,2% през август.
Продължава да нараства процентът на финансиране, който банковите институции отпускат по ипотечни сделки, посочват от компанията. Делът на кредитите, които покриват 80%-90% от стойността на имота, през септември се увеличава на 24,9% спрямо 23,7% през август.
Все повече са клиентите с по-ниски доходи, които се решават на ипотечен кредит, сочи още статистиката на КредитЦентър. През септември домакинствата с доход до 1 500 лв., които са взели такъв заем, са 12,3% от всички, докато месец по-рано техният дял е бил 10,6%.
Преобладаващата част от потребителите обаче – 83,8%, остават в групата на клиентите с доход на домакинство от 1 500 до 2 500 лв. В 3,1% от случаите домакинствата с ипотечен кредит имат доход от 2 500 лв. до 4 000 лв., а в 0,8% приходите в семействата са над 4 000 лв.