fallback

Стотици еколози поискаха оставката на Караджова заради казуса „Юлен“

Над олигарсите в България е опънат политически чадър, твърдят протестиращите екозащитници

19:04 | 21.07.11 г. 5
Автор - снимка
Създател

Снимка: Investor.bg

Стотици еколози поискаха оставката на министъра на околната среда и водите Нона Караджова заради нарушенията, които концесионерът на ски-зона „Банско“ „Юлен“ АД е причинил.

Най-голямото нарушение е фактът, че концесионерът е надвишил с почти половина разрешената за застрояване площ.

Както преди около месец самата Караджова призна, „Юлен“ АД е застроила с 650 дка повече от дадените й с концесионния договор 995 дка.

Освен това много от съоръженията са построени без задължителните строителни разрешителни. Извън обхвата на концесията са например ски писти "Шилигарника 2" и "Стражите", както и 4-седалковият лифт "Железен мост – Платото", твърдят природозащитниците.

Заради нарушенията през 2009 г. Европейската комисия започна разследване срещу България за това, че страната е позволила част от защитената зона „Натура“ да бъде разрушена.

Днес протестиращите еколози излязоха на организирано шествие, което спря пред сградата на представителството на ЕК, храм-паметника „Александър Невски“, парламента и приключи пред сградата на БНТ.

Участниците в протеста бяха опънали разноцветни чадъри, които символизират политическия чадър над нарушенията в ски зона Банско и Национален парк Пирин, допуснати както от настоящото правителство, така и от предишните три. 

„Крайно време е да покажем, че България е демократична държава, член на Европейския съюз, а не частно имение на някои олигарси. Затова е крайно време да счупим този политически чадър“, каза пред Investor.bg Андрей Ковачев от партия „Зелените“ - една от организаторите на протеста. Според Ковачев по темата за застрояването може да бъде проведен референдум, за да се произнесе целият народ, а не само гражданите на Банско, дали вече изградените съоръжения да бъдат разрушени и земята да се рекултивира, или да бъдат оставени.

По думите му еколозите нямат какво повече да направят, за да принудят властта да чуе исканията им, освен да продължават с протестите. 

„Нона в бетона“, „Законът е за мен, а Пирин  - за „Юлен“, „МОСВ АД Цеко Минев брани, на закона се закани“ бе изписано само върху част от плакатите на протестиращите.

Те се заканиха, че ще продължат да изпращат писма до ЕК и Европейския парламент, и да протестират, докато не бъдат изпълнени исканията им – прекратяване на концесията на „Юлен“ АД, събаряне на незаконните съоръжения и облагородяване на опустошените гори за сметка на нарушителя. 

По повод идеята на министър Караджова дасе  узакони близо половината от ски зона Банско, която излиза извън концесията на "Юлен" АД в националния парк, природозащитниците са подготвили сигнал до ЕК и  ЮНЕСКО. Те припомнят , че освен национален парк, Пирин е част от европейската екологична мрежа Натура 2000 и от световното природно наследство на ЮНЕСКО. 

"Тъй като е част от "Натура", Пирин ще бъде пазен и от ЕК, но това ще стане с цената на глобите, които ще плащат всички български данъкоплатци", разказа пред Investor.bg един от протестиращите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:25 | 13.09.22 г.
fallback