Повече от половината кредитополучатели в САЩ, Великобритания и Ирландия са песимисти относно бъдещото си икономическо и финансово състояние, докато индийците, канадците и австралийците са най-големите оптимисти, сочи изследване на компанията за ипотечно застраховане Genworth Financial Inc. (GNW), цитирано от Bloomberg.
По-малко от една четвърт от изтеглилите ипотечни кредити в САЩ, Великобритания и Ирландия са положително настроени за икономическото положение в своите държави, обяви базираната в Ричмънд, Вирджиния компания в първия си доклад за тенденциите на международния пазар на ипотеки, публикуван в сряда. За разлика от тях, близо две трети от анкетираните в Индия са оптимисти, а по-малко от 30% от тези в Австралия и Канада са негативно настроени.
Изследването е проведено сред 9000 настоящи и потенциални собственици на жилища в САЩ, Великобритания, Канада, Индия, Ирландия, Италия, Мексико и Австралия.
Според Genworth нарастването на средната класа и характерната склонност на индийците да спестяват са сред предпоставките за подобряване на личните финанси и засилване на търсенето на кредити. В същото време мерките за затягане на финансите в Ирландия оказват отрицателно въздействие върху нагласите, а нарастващите разходи и цени на петрола водят до песимизъм във Великобритания. В САЩ пък кредитополучателите са затруднени от по-високата безработица и спада на пазара на жилища.
Ирландия обмисля възможността да продава жилища с намаление в опит да съживи пазара на имоти, който се е свил с 40% от 2007 г. насам. Цените на имотите в 20 града на САЩ през март достигнаха най-ниското си ниво от 2003 година насам. На другия край на света Citigroup прогнозира, че икономиката в Индия ще отбележи растеж от 8,1% за годината, завършваща на 31 март 2012 г., а Австралия печели от бума в минния добив, който държи нивото на безработица почти наполовина на това в САЩ и води до ръст в заплатите.
Кредитополучателите в Ирландия са изправени пред най-висок риск да не могат да изплащат вноските си на фона на продължаващия спад на цените на имотите.
Въпреки трудния икономически климат в САЩ над 80% от кредитополучателите там очакват с лекота да покриват ипотечните си вноски през следващата година, "което предполага, че купувачите на жилища са малко по-оптимистично настроени в сравнение с миналата година", посочва Genworth.
В Австралия, въпреки че една пета от потенциалните купувачи на първи имот отделят повече от половината си доходи след данъчно облагане за покриване на дългове, близо 45% са изплатили по-големи от планираните суми по ипотеките си при 26% средно.
Достъпността на жилищата все още е проблем за купувачите на първи дом в Австралия. Близо три четвърти от анкетираните твърдят, че цените са твърде високи, а над една трета казват, че друг фактор са високите лихви. Купувачите на първи дом представляват 15,8% от получилите финансиране за покупка на жилище през април в сравнение с 16% през март и 16,9% преди години.
Недостигът на жилища в Индия и Мексико също допринася за по-малката достъпност. Едва 6% от индийците твърдят, че сегашният момент е добър за закупуване на имот. В Мексико средната възраст, на която хората купуват първото си жилище, е сред най-високите от страните, включени в изследването, въпреки че 83% от анкетираните твърдят, че са живели със семейството си, преди да придобият собствен дом.
"Този проблем ще се засилва през следващите 10 години, тъй като населението, купуващо жилища на възраст между 25 и 45 години, ще се увеличава", посочва Genworth.