Цените на жилищните имоти в Англия и Уелс отчетоха през май най-резкия си спад за последната година и половина, тъй като търсенето се понижи за първи път от януари насам, сочи проучване, цитирано от Ройтерс.
По данни на компанията за проучвания на пазара на имоти Hometrack цените са се понижили с 3,7% през май на годишна база, което е най-големият спад от октомври 2009 г. На месечна база понижението е 0,1%, след като останаха непроменени през април.
Според Hometrack понижението се дължи на влошеното потребителско доверие, националните празници, както и великденските празници, които са продължили и през май.
Великденските празници, както и националните празници през май понижиха запитванията в брокерските агенции, коментира Ричард Донъл, директор Проучвания в Hometrack.
„От по-голямо значение са обаче растящите данни за отслабващо потребителско доверие.“
Различни икономисти очакват, че редица фактори ще допринесат за спад в потребителските разходи и натиск върху жилищните цени тази година въпреки рекордно ниските лихвени нива. Сред основните фактори, действащи в това отношение, са високата инфлация, слабият ръст на доходите, данъчните повишения и ограничените държавни разходи.
Според проучване, публикувано миналата седмица, доверието на потребителите във Великобритания всъщност може би не е толкова влошено. По данни на GfK доверието е отчело най-големия си ръст за последните 18 години. Въпреки това някои анализатори смятат, че става дума за временен ръст поради необичайно хубавото време, кралската сватба и националните празници през май.
Информацията на Hometrack показва, че броят на новите купувачи, регистрирани в брокерските агенции, се е понижил с 0,5% през май, което е първият спад от януари насам.
Броят на сключените договори за продажба на жилища се повиши с 1,6%, което е по-ниско от скока от 8%, регистриран през април и 12,6% през март.
Лондон продължава да устоява на спада в страната, като отчита ръст от 0,2% на месечна база.
Според Донъл търсенето на жилища вероятно ще продължава да спада с умерени темпове, което ще оказва натиск върху цените през останалата част от годината.