Нивото на незаетост на американските жилища, което измерва дела на празните и обявени за продажба имоти, се понижи до 2,6% през първото тримесечие на 2011 г. от 2,7% през четвъртото на 2010 г. в резултат на забавянето на принудителното отнемане на имоти, съобщи Bloomberg.
Делът се базира на 2 млн. вакантни имота за продан от общо 74,5 млн. жилища, посочват от щатското бюро за преброявания. Същевременно делът на хората, които притежават жилищата си, се свил до 66,4%, най-ниският дял от 1998 г., сочат още данните.
Принудителните отнемания на имоти намаляха значително в края на 2010 г., след като кредиторите, сред които Bank of America Corp. и JPMorgan Chase & Co., временно преустановиха процесите за отнемане, за да преразгледат обработката на съдебните документи. Това остави повече жилища в процес на принудително отнемане с неизяснен статут, като обикновено собствениците им продължават да ги обитават.
Заведените дела за принудително отнемане на имоти в САЩ са намалели с 27% през първото тримесечие спрямо година по-рано до най-ниското си ниво от 2008 г., сочат данни на компанията за анализи в сектора RealtyTrac Inc.
Нивото на жилищна собственост в страната се понижава спрямо регистрираните 66,5% през последните три месеца на 2010 г. То намалява през всяко тримесечие от средата на 2009 г. насам, сочат данните. Върхът от 69,2% беше достигнат през 2004 г., когато лесното кредитиране стимулираше покупките на жилища, а президентът Джордж Буш наблягаше на фразата „общество на собствениците“ в предизборната си кампания.
Делът на празните жилища достигна рекордните 2,9% през първото и четвъртото тримесечие на 2008 г. - годината, в който фалира Lehman Brothers, а американското правителство пое контрола над American International Group Inc.