fallback

Слабият ипотечен пазар и икономика – основни причини за спада при жилищата у нас

Българският жилищен пазар се нарежда на 8-мо място по ценови спад в света в края на 2010 г., сочат данни от индекс на Knight Frank

12:34 | 31.03.11 г. 5
Автор - снимка
Създател

Ограниченото ипотечно кредитиране и слабата икономика са сред основните причини за продължаващия спад на жилищните цени в България. Това казаха за Investor.bg от британската компания Knight Frank, която изготвя тримесечен индекс за цените на жилищата на редица пазари по света.

Ключовите причини за спада в цените на жилищните имоти в България, който продължи и през последното тримесечие на 2010 г., според нас са свързани с остатъчния ефект от финансовата криза, който продължава да се усеща на пазара на недвижими имоти и в частност на този в България, каза Кейт Евърет-Алън, партньор в Knight Frank.

Като конкретни фактори тя посочи ограниченото ипотечно кредитиране на разположение за потенциалните купувачи, растящата безработица и слабата икономика с годишен ръст от едва 0,2% в БВП за четвъртото тримесечие на миналата година.

Наред с това се добавя и негативният ефект от оттеглянето на чуждестранните инвестиции след края на 2008 г. и по-конкретно пониженият брой на британските и руските купувачи, добави тя.

На базата на данни на НСИ от Knight Frank казват, че цените на жилищата у нас са отчели спад от 5,6% в края на 2010 г. спрямо края на 2009 г. С това страната се нарежда на осмо място по спад в света в последното издание на Индекса за глобалните жилищни цени на компанията.

България е следвана от Гърция, където жилищата са поевтинели с 6% за 2010 г. Дубай, Хърватска, Украйна, Литва, Ирландия и Кипър всички отчитат по-голямо понижение в цените на жилищните имоти за периода. Пред нас са САЩ със спад от 4,1%.

Понижението в цените у нас от върха на пазара през третото тримесечие на 2008 г. досега е 33,3%.

Вижте ценовата статистика на НСИ тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:16 | 13.09.22 г.
fallback