Слънчевите панели на покривите на бизнес и жилищните сгради в Европа, и по-конкретно в Испания, имат огромен потенциал за производството на електроенергия на конкурентни цени, смятат специалисти.
По мнението на анализатори цената на малките слънчеви панели, които се монтират на покрива, ще стане конкурентна на цените на дребно на електроенергията много преди цените на по-големите наземни соларни паркове, които трябва да се конкурират с по-ниските изкупни цени на едро на енергията от газ и твърдо гориво, пише Ройтерс.
Специално по отношение на Испания покривните слънчеви панели имат потенциал да се изплащат за пет години, без да са нужни специални субсидии, което може да съживи цялата индустрия, която изпадна в криза, след като страната се превърна във втория по големина производител на слънчева енергия в света.
„Вярваме, че производството на енергия от слънчеви панели на покривите на административните и жилищните (сгради) има огромен потенциал в Испания и в Европа“, казва Рупеш Медлани, анализатор в Barclays Capital.
„Спадовете на цените на панелите през последните години, в комбинация с по-високите цени на дребно на електроенергията, направиха икономиката далеч по-атрактивна.“
В момента 2% от електроенергията в Испания се генерира от слънчеви панели, но производителите се нуждаят от субсидии, за да оперират заводите.
Цените на едро на енергията в Испания са около 5 евроцента на киловатчас. Потребителите обикновено плащат 17 евроцента, а цените на покривните панели се очаква да паднат под тези нива до 2016 г.
От фотоволтаичната асоциацията в Испания Asif оценяват, че слънчевите лъчи, попадащи само на 1,1% от територията на Испания, са достатъчни да покрият всички енергийни нужди на страната – не само от електроенергия.
„Дори не е необходимо да покрием със слънчеви панели всички покриви в Испания“, казва говорителят на Asif Томас Диас.
„Съществува проблемът как ще стане това, как ще се управлява търсенето на електричество, но в никакъв случай няма проблем относно площта или потенциала“, добавя той.
Фотоволтаичните панели, които преобразуват слънчевата светлина директно в електричество, произвеждат енергия директно за потребителя, при което се избягват загубите от преносните мрежи, където се губят около 8% от цялата енергия, произведена от съоръженията, пише изданието.
Наред с това покривите на сградите може да предотвратят необходимостта соларните паркове да заемат ценни хектари земеделска земя.
Нетно отчитане
Досега обаче покривните панели не са много разпространени в Испания. Нови проекторазпоредби, чакащи официално одобрение от испанския енергиен регулатор, може да улеснят потребителите да финансират инсталирането на панели, като им позволят да захранват цялата остатъчна енергия, която не потребяват, директно в мрежата.
След това големите производители ще приспадат разликата от крайната сметка – практика известна като „нетно отчитане“, която вече се изпозлва в Германия и САЩ.
Според скорошно проучване на KPMG покривните панели в Испания имат потенциала да намалят потреблението на електроенергия на жилищните сгради с до 60-80%, а за бизнес сградите и индустриалните съоръжения – с 40 до 60% до 2015 г.
Германия е най-големият в света производител на слънчева енергия с капацитет от над четири пъти повече в сравнение с Испания, която се нарежда на второ място, въпреки че Германия има по-малко от една трета от слънчевите лъчи на Испания. Повечето от панелите в Германия са инсталирани именно на покривите.
От Asif оценяват, че покривните панели работят вече ефективно на Канарските острови, където мрежите са сравнително по-неразвити и скъпи.
От Международната енергийна агенция, която предоставя консултации в областта на енергийната политика в индустриализираните страни, смятат, че слънчевата енергия може да предоставя до една четвърт от световната електроенергия до 2050 г. Преди обаче технологията да стане рентабилна, тя ще се нуждае от значителна правителствена подкрепа.