fallback

Занаятчии съживяват наемния пазар на партерни помещения в столицата

С 15% е нараснал броят на отдадените под наем малки квартални помещения за първото тримесечие в София

16:30 | 28.03.11 г. 2

Шивачки и обущари се местят на партера заради по-лесния достъп. Снимка: sxc.hu

От началото на 2011 г. се наблюдава засилен интерес от страна на наемателите към партерни помещения в София, сочат наблюдения на Адрес Недвижими имоти. Активни са основно представители на занаятчийските професии като обущари и шивачи, както и безработни, решили да проявят инициатива с откриването на малки закусвални и кафенета.

„Това на практика е релокация в поредния пазарен сегмент – поради повишеното търсене на техните услуги шивачките и обущарите масово напускат мазетата и апартаментите, ателиетата им се появяват на партера, където достъпът е по-лесен”, коментира Цветелина Тасева, изпълнителен директор на агенцията.

Според данните на Адрес с 15% е нараснал броят на отдадените под наем малки квартални помещения за първите три месеца на годината. Най-бързо и лесно се договарят тези с площ между 20 и 30 кв. м, разположени на комуникативно място.

С 45% са паднали наемите на малките помещения по основните улици през последните 2 години. В момента квадратен метър площ в партерите в редица софийски квартали се отдава и за 6 евро на кв. м, сочат данните на компанията. Съживяването на приземните помещения се наблюдава не само в крайните софийски квартали, но и в по-елитните райони на столицата. Фризьорски салони, козметични студия, обущарски и шивашки ателиета масово отварят врати в Надежда, Обеля, Младост, но и в Лозенец, Борово и Иван Вазов.

Наемателите разчитат преди всичко на факта, че услугите им не са силно застъпени в големите търговски комплекси, или, ако ги има, рядко се вписват във финансовите възможности на потребителите. Не само борбата за клиенти, но и новите ниски цени накараха и много зъболекари, нотариуси и туристически агенции да „слязат” от етажите в партерните помещения, за да бъдат по-достъпни, посочват брокерите.

От компанията очакват кварталните закусвални и кафенета да се впишат в общата тенденция и скоро да увеличат броя си. Същото ще се случи и с магазините за дрехи „втора употреба”. Притиснати от отстъпките в моловете, през последните 2 години те почти изчезнаха от градската картина. Поскъпването на ежедневните продукти и услуги обаче ще предизвика нов бум на този тип магазини, очакват брокерите.

По всяка вероятност в близко бъдеще и част от банковите клонове и банкомати значително ще намалеят, прогнозират още от компанията. Като причина за това те сочат тенденцията да се използва онлайн банкиране и броят на транзакциите през банкомати да намалява заради увеличените такси при теглене. На мястото на някои банкови офиси или части от тях се очаква да се появят нови квартални магазини с ограничен избор от хранителни стоки, но с удължено работно време, кафенета и други разнообразни услуги.

Развитие се наблюдава и при заложните къщи, чийто бизнес върви добре в кризата. По тази причина те се местят на кръстовища, където има по-голям пътникопоток.

„Тенденцията към съживяване на кварталите и техните основни улици вече е факт”, коментира Тасева. „Собствениците на приземни помещения имат възможност да реализират имотите си, но само ако бъдат достатъчно разумни и не вдигат цените, тъй като именно ниските наемни нива окуражиха българите да стартират бизнес. Едно покачване на наемите би върнало и двете страни в изходна позиция”, допълва тя.

 

Офертни цени за отдаване на малки търговски помещения (около 30 кв.м) в София в евро/кв. м
Център 10
Оборище 11
Люлин 8
Надежда 6
Зона Б5 7
Студентски град 6,5
Младост 8
Дружба 9
Лозенец 9
Овча Купел 6
Банишора 8
Гео Милев 9
Дианабад 7,5
Гоце Делчев 6,5
Борово 8,5
Витоша 6,5
Слатина 6
Красно село 7
Красна поляна 6,5

Източник: Адрес

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:34 | 09.09.22 г.
fallback