fallback

Интересът на британците към имоти у нас отслабнал през февруари

България отстъпва с една позиция до 14-то място в класация на страните с най-голям брой заявки за търсене на имоти в сайта на Rightmove Overseas

12:55 | 28.03.11 г. 1

Снимка: sxc.hu

България отстъпва с една позиция до 14-то място във февруарската класация на страните, към които британските инвеститори в чуждестранни имоти проявяват най-силен интерес. Това сочат данни на компанията за имоти Rightmove Overseas и компанията за обмен на валута Moneycorp. През януари България беше на 13-то място в класацията.

Българският пазар е привлякъл 1,24% от заявките за търсене на имоти в чужбина, направени в сайта на Rightmove Overseas през февруари, като техният брой е намалял с 14,4% спрямо януари, когато пък беше отчетено увеличение на заявките.

В 53% от локациите, включени в проучването, се наблюдава ръст на заявките за търсене, а в 47% - спад.

Германската провинция Мекленбург-Предна Померания е регионът с най-силно увеличение от 49,48%. В топ 10 по най-силен ръст попадат и четири френски региона.

По страни в подреждането най-много напредват Ирландия (с 4 позиции) и Германия (с 1 място).

Лидер в класацията остава Испания с близо 22% дял от всички заявки. Следват Франция (16,3%) и САЩ (13,3%).

В топ 10 влизат и Австралия (с дял от 7,33%), Португалия (6,07%), Италия (5,81%), Нова Зеландия (3,55%), Кипър (2,75%), Германия (2,20%) и Гърция (2,18%).

„Купувачите, търсещи изгодни сделки, се активираха, като фокусът е основно върху Испания и Ирландия – два пазара с добре документирани проблеми при търсенето и предлагането и с негативни заглавия в медиите“, коментира Робин Уилсън, директор Чуждестранни пазари в компанията.

„Не е изненада, че Германия набира популярност сред британските купувачи. Фактът, че страната се възприема като опора за много от другите страни в еврозоната и има стабилен жилищен и трудов пазар, оказва силна притегателна сила за много хора във Великобритания, които търсят имоти в чужбина“, казва Дейвид Кърнс, мениджър от Moneycorp.

„От друга страна, проблемите пред ирландската икономика очевидно правят пазара на имоти по-атрактивен за хората, които търсят изгодни сделки, като жилищните цени продължават да се понижават и вече достигнаха най-ниското си ниво от 2003 г. насам”, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:57 | 12.09.22 г.
fallback