fallback

Банките в Европа ще запазват проблемните кредити в портфейлите си

Банките продават само най-проблемните активи, като се опитват да оздравяват другите и да ревитализират своите портфейли, коментират специалисти

11:08 | 28.03.11 г. 1
Автор - снимка
Създател

За разлика от надеждите на някои инвеститори, малко вероятно е банките в Европа да прибегнат към масови продажби на проблемни кредити, обезпечени с недвижими имоти.

Това пише Ройтерс, цитирайки мнението на Брандур Лудвиг, директор Бизнес развитие на Reviva Capital, която бе създадена миналата година да управлява портфолио от необслужвани кредити на фалиралата исландска банка Glitnir.

„Мисля, че ще има смесица от различни решения, но няма да има вълна от (кредитни) активи на пазара“, казва той.

„Има разминаване между горещата тема на деня, която са масовите рефинансирания и необслужваните кредити, които се предполага, че се продават, и това, което се случава“, коментира Лудвиг. „А нищо не се случва.“

Вместо очакваните продажби всъщност европейските банки продават само най-проблемните кредити, докато се опитват да оздравяват другите чрез комбинация от преструктуриране и рефинансиране на кредитите и, където е необходимо, чрез съживяване на активите, с които те са обезпечени, обяснява Ари Даниелсон, управляващ директор на Reviva.

В края на март Royal Bank of Scotland и Barclays обявиха, че всяка от тях поотделно е продала портфейли от необслужвани кредити на стойност съответно от 286 млн. евро и 586 млн. долара.

„Банките са в ситуация – от балансова гледна точка, както и от управленска и политическа гледна точка – в която всъщност се нуждаят да облекчат балансите си и да продължат със своя бизнес“, казва Даниелсон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:29 | 12.09.22 г.
fallback