fallback

България последна в ЕС по обновяване на сградния фонд

Обществен дебат за проблемите с общите части на жилищните блокове инициира депутатът Николай Пехливанов

20:44 | 24.03.11 г. 3

Снимка: Investor.bg

Страната ни е най-изостаналата в Европейския съюз по обновяване на сградния фонд, съобщи депутатът от ПП Атака Николай Пехливанов.

В България има 12 хил. панелни блока на възраст над 35 години и голям процент от тях са към края на своя „срок на годност”, посочва той. 680 хил. апартамента се нуждаят от спешен ремонт.

Макар че 80% от богатството на българина е в неговия имот, поддръжката на жилищните сгради е оставена на произвола, казва още Пехливанов, като цитира статистика, според която цената на даден апартамент пада с до 20%, ако състоянието на блока е лошо.

„Състоянието на блоковете в страната е бомба с часовников механизъм, който ежедневно тиктака. Трябва да се вземат незабавни мерки, преди някой да е останал на улицата”, коментира той.

„Два пъти променяме Закона за етажната собственост в опит да го направим работещ, но хората не искат да изпълнят задълженията си по него. Когато предложих да се въведе професионален домоуправител, получих редица писма и обаждания с мотиви „против”. Затова считам, че е крайно време да се даде право на гражданите сами да определят бъдещето на домовете си”, допълва депутатът.

Пехливанов инициира обществен дебат за проблемите с общите части на жилищните блокове. По време на дебатите ще бъдат обсъждани както предложения на гражданите, така и предложения на Пехливанов, базирани на работещи модели, прилагани в Европа. Така например в Австрия има задължителен курс за обучение на домоуправителя и образователен ценз. Практиката в Унгария е държавата да бъде гарант при кредитирането на социално слабите домакинства, които нямат финансовата възможност за участие в поддръжката на блока. В Чехия пък работи цялостна 15-годишна стратегия за обновяване на сградния фонд. В цяла Европа има публичен регистър на етажната собственост.

У нас срокът за регистрация на етажната собственост в общините бе удължаван два пъти. Предвидените глоби за неизпълнение варират от 20 до 100 лева. Ако законът се изпълнява, 2,35 млн. българи трябва да бъдат санкционирани още днес, изчислява Пехливанов.

„Убедихме се, че заплахата от глоби не е ефективен стимул. Ще предложа всички санкции, предвидени в закона, да отпаднат, докато не намерим работещ механизъм”, категоричен е Пехливанов. „Изготвянето на работеща стратегия с ясни срокове е една от ключовите ни задачи. Нужна е и разяснителна кампания, която да покаже на гражданите, че безхаберното отношение ще ги засегне пряко, при това много скоро”, допълва депутатът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:05 | 13.09.22 г.
fallback