За закупуването на двустайно жилище от 65 кв. м в България през 2010 г. са били необходими 8,26 средногодишни работни заплати, докато през 2009 г. за целта са били необходими 9,55 заплати, съобщиха на среща с медиите днес от агенцията за имоти „Явлена“. Нивата от миналата година се доближават до тези преди бума при имотите (2002-2003 г.), посочиха от агенцията. За сравнение, в Западна Европа броят средногодишни заплати, необходими за закупуване на жилище, е средно между 3 и 6.
Източник: НСИ, Явлена
От друга страна, цените на имотите засега се задържат на нивата от 2010 г., (между 700 и 900 евро/кв. м в масовия случай в София), сочат данни на компанията.
Същевременно се наблюдава съкращаване на срока за сключване на сделки в някои случаи. Това става основно, когато условията по сделката са еднакво удовлетворяващи за продавача и за купувача и техните позиции лесно се срещат. През последните три месеца в Явлена такива сделки се реализират в рамките на 2 седмици на фона на 2 до 6 месеца при по-сложна ситуация през последните две години.
Гараж или паркомясто – все по-важен фактор при покупка на жилище в столицата
Липсата или наличието на възможност за паркиране може да наклони сделката в една или друга посока, сочат наблюдения на брокерите. От агенцията посочиха за пример, че имат развалени сделки заради липсата на гараж. От значение е и размерът на гаража, който невинаги е подходящ за голяма семейна кола.
Големи апартаменти без възможност за паркиране трудно се продават, отбелязаха от агенцията. В резултат на това се повишават цените на гаражите, които са около 15 хил. евро, а в отделни случаи достигат до 25 хил. евро. Може да се каже, че цените на гарсониерите в малките квартали са съпоставими с цените на гаражи в центъра, коментираха брокерите.
И докато цената на имота е предмет на преговори, то за цената на гаража не се преговаря. Все пак наличието на паркомясто не е толкова силен фактор в кварталите с големи междублокови пространства като „Младост“, където има възможности за свободно паркиране.
Недостиг на качествено ново строителство в София след две години?
От агенцията отправиха и предупреждение, че е възможно след две години на пазара да няма качествено ново строителство*. В подкрепа на прогнозата си те посочиха изменението при разрешителните за изграждане на жилищни площи. В апогея на новото строителство – през 2006 г., в София са били издадени разрешителни за над 1 млн. кв. м жилищни площи, докато през 2009 г. обемът намалява до 486 хил. кв. м, а през 2010 г. - до 285 хил. кв. м. Бумът на пазара през 2008 г. и 2009 г. беше в резултат на строителния бум през 2006 г., в бъдеще ще се наложи да се купуват вече обитавани имоти, прогнозираха брокерите.
*Под ново строителство от агенцията разбират сгради в етап на строеж.