Концесионни процедури за стопанисването на минералните извори в София подготвя Столична община. Правото на стопанисване на осем минерални извора бе предоставено днес на кмета Йорданка Фандъкова от министъра на околната среда и водите Нона Караджова.
Общо 42 общини в страната са получили от екоминистерството права за 25 години да стопанисват лечебните води на своя територия. След промени в Закона за водите в началото на януари Министерството на околната среда и водите обяви списък с 66 находища, които не се използват към момента, в 45 общини. Заявления са постъпили от 42-ма кметове за 58 находища, съобщи Нона Караджова.
Един от проектите на Столична община е пак да се търси концесионер, който да изгради СПА център в Централната минерална баня. Тъй като от доста време няма желаещи да инвестират в близо 100-годишната сграда, се предвижда концесията да е с нулева такса за 12-годишен период.
„За Централна баня два пъти се правеха опити за концесия, които се провалиха, защото бариерата беше твърде висока – 400 000 евро годишна такса, освен вложенията за СПА център и реконструкция на сградата“, обясни главният архитект Петър Диков.
Останалата вода от извора София център ще топли сградите на Министерски съвет, социалното министерство, сградата на Направление „Архитектура и градоустройство“ и ако остане капацитет – и Народното събрание, каза Диков. Швейцарски специалисти правят изчисления, а за изграждането на отоплението ще бъде обявена обществена поръчка.
Вторият проект, подготвян от общината, е за изграждане на градски аквапарк, водоснабдяване и отопление на комплекса „Спартак“ (извор София Лозенец). С минерална вода ще бъдат захранени закритият и откритият басейн.
Третият проект е за минерален басейн с градски плаж в парка „Възраждане“ - Зона Б5 (извор София Баталова воденица). Той може да се реализира само като приключат продължилите с години съдебни спорове между общината и частна фирма за терена от 21 декара.
Общината ще прави и голям рекреативен, спортен и развлекателен център в Челопечене, допълни Диков.
Хората ще продължат да си пълнят безплатно минерална вода от изворите, но ще сложим кранчета, за да пестим, каза Фандъкова. Същото ще стане и с изворите в страната – където се налива вода безплатно, положението се запазва. При останалите извори кметовете трябва да осигурят възможност за безплатно наливане на вода, допълни Нона Караджова.