fallback

Анкета: 94% искат отпадането на наказателната такса при жилищните кредити

На противното мнение са 5% от гласувалите 677 читатели на Investor.bg

11:32 | 16.02.11 г. 2

Oтпадането със закон на наказателната такса при предсрочно погасяване на жилищен кредит се одобрява от 94% от гласувалите 677 души в анкета на Investor.bg.

5% се обявяват в защита на наказателната такса, а 1% нямат мнение по въпроса.

В началото на 2011 г. трима депутати от ГЕРБ внесоха законопроект, който предвижда при жилищни кредити с анюитетни (равни) вноски да няма такса за предсрочно погасяване на кредит.

Според противниците на отмяната на наказателната лихва това ще предизвика кредитен туризъм, както и ще доведе до повишаване на други такси.

В момента наказателната лихва е до 4% от главницата на кредита. Рефинансирането с нов кредит се оскъпява допълнително от таксата за усвояване на новия кредит, обикновено от 1,5% от стойността му, както и от разходите за заличаване на старата ипотека и учредяване на нова. Допълнителен разход е и сключване на застраховка в полза на новият кредитор, ако периодът на старата полица не е изтекъл, както и плащането на такси за разглеждане на документите на кандидат-кредитополучателя.

Така общите разходи по рефинансиране могат да достигнат почти 6% от стойността на кредита.

В последните години беше отменена таксата при пресрочно погасяване на потребителски кредит, като причината за това бе евродиректива. За жилищните кредити обаче няма евроизисквания.

Предложението на вносителите на законопроекта за отпадане на наказателната такса е да бъде определен таван на размера й от до 1% за останалите видове жилищни кредити, като той да обхване и фирмените кредити.

Една от целите е повишаване на конкуренцията между банките чрез намаляване на цената на рефинансирането с друг кредит. Това ще принуди банките да са по-гъвкави и да намаляват лихвите по старите кредити, ако лихвите по новоотпусканите кредити са по-ниски от тези по вече отпуснатите кредити. Теоретично мярката ще повиши корелацията между лихвите по новоотпусканите и по старите кредити.

Други дискутирани мерки за защита на потребителите са договорите с мобилните оператори и стикерите за автокаско на застрахователите.

Наскоро Синята коалиция пое ангажимент за поправки в законите, свързани с по-добрата защита на потребителите на мобилните оператори. Предложението ще бъде обезщетението за предсрочно прекратяване на договор с мобилен оператор да бъде 7%.

Вътрешният министър Цветан Цветанов пък заяви, че стикерите за автокаско са предпоставка за престъпност и обеща законодателна инициатива за маркиране на колите. Според Цветанов престъпници, обслужващи дадени компании, отнемат МПС, застраховани в други компании. Теоретично това би принуждавало потребителите да се застраховат в "правилните компании".

Маркировки се използват и при жилищата, охранявани със СОТ, което действа възпиращо на крадците, които се фокусират върху имотите без лепенки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:54 | 10.09.22 г.
fallback