fallback

Одобриха екооценката на новия общ устройствен план на Бургас

Проектът претърпя няколко корекции по настояване на специалистите по екология

13:29 | 03.02.11 г.

Изготвена и одобрена е екологичната оценка на общия устройствен план (ОУП) на град Бургас, съобщиха от агенцията, която представлява авторите на проекта гражданско обединение „Гео Щрих”.

Според експертния съвет на Регионалната инспекция по околна среда и води прилагането на ОУП на Бургас ще бъде в съгласие с всички екологични норми за здравето на хората. Новият план за развитие няма да има отрицателно въздействие върху защитените зони по Натура 2000 и е в съгласие с всички европейски екологични изисквания.

Проектът претърпя няколко корекции по настояване на експертите по екология, които са съгласни с последния му вариант. Подготвянето на всеки инвестиционен проект да бъде съобразен със съществуващата зелена система според последните корекции.

Планът предвижда изграждане на единна зелена система. Зелени клинове ще са свързващото звено в новоурбанизираните територии и ще са и буфер между тях и защитените зони. Зелените територии ще се увеличат с 1923 дка, от които 576 дка са предвидени за зоопарк, а 99 дка ще се превърнат в многофункционална спортна зона. Свой парк ще има всеки от кварталите в Бургас. Нови паркове ще се оформят в местностите „Капчето”, „Пода”, около езерата Мандра и Атанасовско. Нефтените утайници ще се покрият с почва и растителност, ще се превърнат в градски парк, свързан с парк „Пода” и новия парк на кв. Крайморие. Голям нов парк ще има и кв. Сарафово, а зелени буферни пояси ще го изолират от летището. Сегашните паркове Росенец, Морска градина и Минерални бани ще се разширят и облагородят.

Друга туристическа зона ще се обособи в района на Северния бургаски плаж до солниците и в областта на „Кюшето”, южно от Сарафово. Места за яхтинг и спортен риболов ще има при Мандренското езеро. Зоните за спорт и рекреация са значително увеличени, те ще могат да задоволят нуждите дори и ако населението на Бургас се увеличи с още 300 хил. души.

Особено внимание оценката обръща на териториите в близост със защитените зони. Според проекта всички територии, предвидени за застрояване и попадащи в 50-метровата охранителна зона А на Мандренското и Атанасовското езеро, ще се съгласуват с Министерство на здравеопазването. Настоява се да се преустанови заустването на дъждовни води в Атанасовското езеро.

Нови жилищни зони ще се обособят край Горно Езерово и Долно Езерово, на юг от Крайморие и районите Възраждане и Приморие, край Банево и Ветрен. От РИОСВ препоръчват жилищните квартали край Банево да се изграждат след прекратяване на дейността на асфалтовата база и рекултивация на кариерата на север от квартала.

Предлага се също терените южно от ж.к. „Меден рудник” да се застрояват след отпадането на тролейбусното депо. Зоните, предвидени за реакционни дейности там, както и жилищната зона на кв. „Крайморие”, ще се разработят след рекултивацията на намиращите се в съседство окислителни езера на „Лукойл Нефтохим”.

Новите жилищни квартали на Бургас ще могат да поемат още 115 хил. жители. Градът ще се развива и като голям туристически център, готов да подслони 65 хил. туристи.

Търговските комплекси се съсредоточват по протежение на пътя за София, разделени от паркове и зелени зони. Индустрията отстъпва на север и дава възможност з адостъп до до морето и езерата. Промишлената зона край Българово пък ще е предназначена за високотехнологични производства.

Общият устройствен план на Бургас дава перспектива за развитие на града за следващите 20 години. Еколозите предлагат да не се допуска неговото изменение за период от 5 години от влизането му в сила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:57 | 14.09.22 г.
fallback