Жилищният пазар в Китай може би е на път да навлезе в етап на балонизиране, тъй като зависимостта на икономиката от пазара на имоти достига ниво, близко до жилищните пикове в САЩ и Япония, изчисляват от Citigroup Inc.
Инвестициите в жилищни имоти формират 6,1% от брутния вътрешен продукт на Китай през миналата година – същото ниво като рекорда в САЩ през 2005 г., който беше последван от кризата в високорисковите ипотеки, казва Шън Мингао, директор на отдела за проучвания в Китай в Citigroup, цитиран от Bloomberg. Освен това този дял е с около 2 процентни пункта под нивото от жилищния бум в Япония през 70-те години на миналия век.
„Пазарът на имоти в Китай навлиза в етап на балонизиране“, посочва Шън. „Очевидно е, че цените на имотите стават неустойчиви, след като жилищните инвестиции надхвърлят 8% от номиналния БВП и Китай може да не е изключение.”
Спад от 10% на инвестициите в имоти в Китай означава понижение от 1 процентен пункт на номиналния БВП, посочва Шън. Като се добавят инвестициите, непряко свързани със сектора на имотите, номиналният БВП ще намалее с между 2 и 2,5 процентни пункта, допълва той.
Цените на имотите в страната нараснаха за 19-ти месец през декември, повишавайки се с 6,4% на годишна база. Миналата седмица правителството повиши минималния размер на първоначалната вноска при покупката на втори имот, разпореди местните власти да определят ценови таргети за новите имоти и въведе данъци за жилищата в Шанхай и Чунцин.
През януари премиерът Вън Дзябао заяви, че правителството ще наложи контрол над пазара на имоти през първото тримесечие.
Според Шън Китай “може да избегне пръсване на балона само ако сегашните мерки се окажат ефективни”.
Междувременно от оператора на най-големия сайт за имоти в Китай SouFun Holdings Ltd. отчетоха, че жилищните цени в Китай са нараснали с 1% през януари, което е най-голямото месечно увеличение от шест месеца.
Жилищните цени във всеки от 100-те града, които следят от SouFun, са нараснали спрямо декември, като средната стойност достига 8645 юана (1312 долара) на квадратен метър.