fallback

По една година престоявали жилищата на пазара у нас през 2009 г.

Отстъпките на купувачите тази година вече са 5%-7%, след като миналата година достигаха и 20%

14:52 | 11.11.10 г. 3

Кризата е удължила значително средния престой на жилищата за продан на пазара у нас през миналата година, сочат данни на агенции за имоти.

Докато в годините на бума времето за продажба на един имот беше 40-45 дни (през 2007 г. например), през 2009 г. този срок е близо година и дори повече, съобщи на среща с медиите днес Теодора Димитрова, управляващ партньор на Era България. Данните се базират на сключени сделки през агенциите от франчайзинговата мрежа у нас.

Удължения срок за намиране на купувач тя обясни с това, че собствениците на имоти не са вярвали, че цените са паднали толкова много.

Спрямо предходната 2008 г. престоят на имотите на пазара у нас е нараснал двойно, с което България е първенец в Европа през миналата година. На второ място в класацията е Италия, където периодът се е удължил със 70%, а с по приблизително 40 на сто се е увеличил броят на дните в Холандия и Чехия, сочат данните на Era Europe.

Този период отразява средния престой на жилищата, когато продавачите не са търсили бърза реализация, т.е. не са свалили цената. Също така основен фактор е масовото строителство и предлагането на голям брой жилища, които не отговарят на търсенето на купувачите.

През 2010 г. срокът у нас вече е започнал да се съкращава, като има отделни случаи, в които и една седмица е била достатъчна, каза още Димитрова.

По думите й повечето купувачи планират да изчакат между 3 и 6 месеца, преди да свалят цената.

Отстъпките на купувачите тази година са 5%-7% максимум, след като през 2009 г. достигаха и 20%, каза още тя.

Димитрова не се ангажира с прогноза за изменението на цените на имотите за 2010 г., но посочи, че през първите шест месеца на годината тенденцията към спад е продължила и е от порядъка на около 3-4%. В момента сe наблюдава стабилизация и известен дефицит на определени търсени имоти, посочи тя. За пример даде спад в предлагането на имоти с една спалня в София, което ограничава вероятността за намаление на цената.

В София масовото търсене е ориентирано към цени до 60 хил. евро.

Кризата се е отразила и на броя посреднически фирми в сектора на имотите у нас. Докато към юни 2008 г. броят на фирмите в нашата база беше около 4 хил., то през 2009 г. той не е повече от 2 хил., обясни Тодорова пред Investor.bg. В много градове като Велико Търново например спадът е още по-голям заради отлива на британски купувачи, коментира тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:14 | 05.09.22 г.
fallback