Топлинната енергия, генерирана от пътуващите в парижкото метро, ще бъде използвана за отопление на сграда в центъра на френската столица. Това съобщава Paris Habitat – правителствена агенция за отдаване под наем на социални жилища, предава Ройтерс.
Сградата, избрана за експерименталния проект, е жилищен блок, намиращ се в близост до музейния център „Жорж Помпиду“. Идеята е част от по-мащабна програма на правителството в сектора на недвижимите имоти, която е фокусирана върху грижата за околната среда.
„По една случайност тази сграда е свързана с галерия (на метрото) чрез стълбище, което директно „се връзва“ в линия 11“, обяснява Франсоа Вахник от Paris Habitat. По думите му подобни проекти се осъществяват в Австрия и е било решено тази концепция да бъде приложена и в Париж.
Калориите, отделяни от пътниците (около 100 вата на човек), съчетани с излъчваната топлина от влакчетата в метрото, поддържат температурата около въпросната станция между 14 и 20 градуса по Целзий през цялата година.
Проектът предвижда, подобно на концепциите при геотермалната енергия, да се използва подземната енергия, която ще може да затопля водата, а също така и да генерира електричество.
В системата за получаване на възобновяема енергия ще бъдат използвани и отпадъците, изхвърляни от домакинствата в блока, които ще бъдат изгаряни.
По думите на Франсоа Вахник проектът ще намали отделяните парникови газове с 33% в сравнение със сгради, в които има парно отопление.
Разходите за осъществяване на нестандартното начинание не се разкриват. Ясно е обаче, че все още се обмисля дали част от инвестицията да не бъде покрита чрез повишаване на наемите на живеещите в сградата.