Мерките на британското правителство за намаляване на бюджетния дефицит на страната вече се усетиха на пазара на недвижими имоти и в сектора за търговия на дребно. Това показаха последните проучвания на Кралския институт на лицензираните оценители (RICS) и на Браншовата организация на веригите за търговия на дребно във Великобритания (BRC).
Резултатите от тях загатват, че британската икономика е забавила темпото си на ръст в средата на тази година, пише The Telegraph. Причината за това се крие в очакваните мащабни съкращения в публичния сектор, високата безработица и планираните държавни икономии, които оказват влияние не само върху склонността на потребителите да правят големи покупки, каквито са жилищата или автомобилите, но и върху търсенето на по-дребни потребителски стоки.
Пазарът на недвижими имоти в страната е изгубил напълно своята положителна инерция от предишните месеци, като цените на жилищата са поели надолу през юли заради по-слабото търсене.
Делът на анкетираните членове на Кралския институт на лицензираните оценители, които съобщават за поскъпване на жилищата през юни, е с 8 процентни пункта по-малък от тези, които отчитат спад. Това е първият отрицателен баланс от юли 2009 г. насам, като ограниченото ипотечно кредитиране също е сред причините за спада в цените на имотите.
Оценителите, които съобщават за повишение в цените на жилищата, станаха по-многобройната група за първи път през последните две години през август 2009 г. Тогава разликата в тяхна полза възлезе на 10 процентни пункта и стигна своя пик от 35 процентни пункта през ноември 2009 г., след което започна да намалява. За това допринесе необичайно студената зима и политическата несигурност преди провелите се през май тази година парламентарни избори.
Сред първите задачи на победителя в тях – консерваторът Дейвид Камерън, бе съставянето на нов спешен държавен бюджет, който да предвижда мерки за намаляване на големия бюджетен дефицит на страната. Бюджетът бе одобрен в края на юни, след което, според анкетираните оценители, е настъпил рязък спад на пазара на недвижими имоти.
Някои от тях оценяват влошаването на пазара като най-рязкото, което са наблюдавали някога, като те го отдават на решимостта на правителството да балансира държавните финанси, която обаче е подкопала доверието на бизнеса и потребителите в стабилизирането на икономиката.
Увеличеното предлагане също допринася за спада на цените на жилищата, като според оценителите част от продавачите се опитват да тестват пазара в разгара на летния сезон. Сред големите рискове за пазара на жилища остават ограниченото ипотечно кредитиране и увеличаващият се брой на принудително отнети имоти.
Междувременно проучването на BRC показва, че потребителите във Великобритания са ограничили силно покупките на по-едри стоки, като домашната електроника и обзавеждане. Един от най-тежко засегнатите сегменти от търговията на дребно са продажбите на телевизори и луксозни стоки.
Продажбите по интернет продължават да отчитат ръст от 11% на годишна база през юли в сравнение с 20% увеличение за юни. Продажбите на търговците на дребно като цяло забавят темпото си на ръст до 0,5% на годишна база за юли от 1,2% през юни.
Британската лира поевтинява за втори пореден ден срещу долара, като губи 0,5% днес. Към 10:30 ч. българско време двойката GBP/USD се котира при ниво от 1,5809 долара за лира. От началото на тази година лирата е поевтиняла с малко 1,7% спрямо долара, а срещу еврото курсът й се е вдигнал с 6,5 на сто.