fallback

Радиация или икономически интереси гонят туристите от плажа Вромос?

Според кмета на Черноморец радиация на плажа няма. Питането му към държавата е защо е обявен търг за плажната ивица само преди месец, щом тя е радиоактивна

13:39 | 05.08.10 г. 3
Автор - снимка
Създател

Чужди туристи са отказали резервации за почивка в района на Черноморец заради забраната за ползване на плажа Вромос, съобщи кметът на Черноморец Добри Добрев.

Забраната за ползването на плажа Вромос, който се намира между Бургас и Созопол, бе издадена преди два дни от областния управител в Бургас Константин Гребенаров, след констатации на четири отговорни институции, че на плажа има радиационен фон два пъти над нормата.

Според кмета на Черноморец радиация на плажа няма.

Ще поръчаме независима експертиза, която да направи измервания, заяви Добрев, цитиран от БТА. Учуден съм защо държавата обяви преди месец плажа на Вромос на търг, при положение че е радиоактивен, коментира кметът.

Бившият кмет на Черноморец Милко Димов също се изказа за забраната за плажуване в залива, като според него тя обслужва икономически интереси и цели поевтиняване на земята в Черноморец, за да може да се купи на безценица и да се застрои.

Днес жители на Черноморец се събраха на протест в центъра на града заради заповедта на областния управител. Според протестиращите заливът е съвсем чист. Собственици на хотели се оплакаха, че заради забраната туристи отказали резервациите си.

Заливът Вромос е предпочитано място за къмпингуване.

„Чух какви ли не версии, но при издаването на заповедта съм се ръководил единствено от грижа за здравето на хората. При данните за радиацията, които получихме от националната лаборатория, съвестта ми не позволява да рискувам“, заяви, от своя страна, областният управител Гребенаров.

Той припомни, че разпореждането е дошло от Министерството на здравеопазването.

По думите му уран и радий са се изливали през 70-те в залива Вромос. Радиоактивните вещества са се съдържали в хвоста от добива на медната руда в близката мина „Росен“, който в продължение на десетилетия се е изхвърлял направо в морето. И въпреки че пясъкът на плажа бе изгребан през 1998 г. и заменен с нов, а край мината бе изградено хвостохранилище, радиацията остава, допълни областният управител.

Междувременно с протестиращите днес на плажа се срещна вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. По думите му ще бъде извършено второ експертно замерване и оценка на плажа, и ако се окаже, че радиационният фон е в допустимите норми, заповедта за забрана за плажуване ще бъде отменена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:16 | 13.09.22 г.
fallback