fallback

Земята в индийската пустиня Тар поскъпва заради бум на соларни проекти

През последните шест месеца цените на земята в някои части на пустинята Тар са се утроили

18:01 | 27.07.10 г.

„Ще отворя собствен хотел“, казва пред BBC Вижай Сингх, който наскоро забогатял с 60 хил. долара, след като продал част от нивите си в пустинята.

Индийската жажда за слънчева енергия превърна имота на Сингх от суха, прашна, недружелюбна среда в обляна от слънцето ниша, която обещава много за енергийните компании и държавата, която още страда от прекъсвания на електричеството.

Пустинята Тар заема 200 хил. кв. км площ в Северозападна Индия и има слънце в излишък.

Наскоро правителството стартира Национална соларна мисия - план на стойност 19 млрд. долара с цел генерирането на 20 хил. мегавата енергия от слънцето до 2022 г. Към момента соларната енергия формира една много малка част от това.

Не само слънцето обаче привлича държавата и частни инвеститори към индийския щат Раджастан. Тук има още нещо, от което се нуждаят големите енергийни проекти - земя.

„В този район има много държавна земя, както и много частни парцели“, казва Мултан Парихар от агенцията за имоти Raj Landscape.

Според него Раджастан се е оказал много добро място за сделки на пазара на имоти напоследък.

През последните шест месеца цените на земята в някои части на пустинята Тар са се утроили.

„Хората не се занимават много със земеделие тук, земята не става. Но може да се използва за соларна енергия“, казва Парихар.

Соларната революция в региона се очаква да започне скоро след пускането на 5-мегаватов завод за енергия от слънцето на една от най-големите енергийни компании в Индия - Reliance Industries.

За бизнес лидерите в страната енергийните проекти са приоритет, за да се поддържа силният икономически ръст.

„Производството е пряко свързано с енергията. Не може да изградиш производствена индустрия без стабилни източници на енергия“, подчертава Хари Бхартия, един от най-успешните индийски индустриалци.

Той самият обаче не предвижда да инвестира в пустинята. „Днес тези соларни проекти се движат основно от държавни субсидии. В дългосрочен план ще трябва да станат независими“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:27 | 12.09.22 г.
fallback