Сградата на Националния дворец на културата (НДК) е построена така, че не може да бъде нищо друго освен уникален културен комплекс, заяви министърът на културата Вежди Рашидов в отговор на парламентарен въпрос от Иван Костов по повод на връщането на управлението и стопанисването на НДК от Министерството на културата (МК).
Без съгласието на столичани никой не може да посяга на символа на българската култура - НДК, заяви Рашидов, цитиран от БТА. Той каза, че преди няколко месеца е имало притеснение, че НДК може да бъде продаден, да стане „евентуално някакъв мол“, но имало разбиране и това няма да се случи.
Само сградата на НДК и прилежащите обекти към нея се оценяват на над 1 млрд. лева, каза Рашидов.
НДК е построен с държавни средства, но в една четвърт от стойността на обекта са вложени лични средства от парите на всички софиянци, отчислени от техните заплати, съобщи още министърът.
По думите му през 1984 г. МК е платило 12 млн. лева, съгласно тогавашните цени, за административната сграда на НДК, като в този период са били изградени и новите зали (11-та и 12-та) и всички топли връзки в комплекса.
През 1990 г. статутът на НДК е изменен с разпореждане на Министерския съвет и дворецът получава статут на "творческо-стопанско обединение", каза Рашидов. Той добави, че тогава НДК става юридическо лице, с бюджетна сметка.
През 1991 г. отново с разпореждане на Министерския съвет НДК е преобразуван в няколко еднолични търговски дружества, с цел да се намалят бюджетните разходи, а пряката издръжка на двореца е преустановена. Възложено е било на тогавашния министър на финансите в едномесечен срок да предприеме действия за учредяването на акционерно дружество "Конгресен център НДК", с акционери държавата и Столичната община.
До момента разпореждането на МС от 1991 г. за преобразуването не е изпълнено, а в годините на прехода част от помещенията в подземията на комплекса, в околното пространство, както и подземният паркинг за 2000 коли бяха продадени и препродадени, и този процес сега е необратим, заяви Рашидов.
Той съобщи още, че в момента в организационно и в правно отношение НДК е творческо-стопанско обединение, което се управлява от няколко души. Държавата не участва в управлението на НДК, въпреки че дворецът формално е „под шапката“ на МК, заяви Рашидов.