Промяната на предназначението на земите от първа до четвърта категория, на поливни земи, както и за целите на изграждане на енергийни обекти се поставя в компетентност на Комисията по земеделските земи предвид необходимостта от по-висока степен на защита и контрол. Това предвиждат обсъдените на първо четене днес изменения в Закона за опазване на земеделските земи.
Измененията са внесени от Министерски съвет и от народния представител Михаил Михайлов от "Синята коалиция".
Поради нарасналия инвестиционен интерес за изграждане на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), се предлага в състава на Комисията за земеделските земи да се включи и представител на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, е записано в предложението на правителството.
Въвежда се предвиденото ограничение за изграждането и разширението на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници върху земеделски земи от първа до четвърта категория или върху поливни земи с цел повишаване защитата на високопродуктивната земеделска земя.
Това ще се допуска, когато земите попадат в територии, определени със специализирани карти към Националния план за енергията от възобновяеми източници, приет от Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката, енергетиката и туризма.
Законопроектът, внесен от депутата от "Синята коалиция" Михаил Михайлов, предлага промени в преходните и заключителни разпоредби на Закона за опазване на земеделските земи, с които се забранява промяна на предназначението на земеделски земи и разпоредителни сделки с тях в случай, че са придобити със замени преди 01.01.2010 г.
Според него е налице вероятност замените на земеделски земи от държавния поземлен фонд да бъдат обявени също за не регламентирана държавна помощ. Неговото предложение е направено с оглед избягване на тази възможност и ограничаване на евентуални загуби за България.
Дискусията по двата проекта ще продължи следващата седмица.