fallback

Атина със само три мола, Варна – с планове за три на един булевард

Пазар на недвижими имоти у нас за момента отсъства, но все пак един наистина добър проект би намерил финансиране, смятат експерти

18:18 | 09.06.10 г. 8
Автор - снимка
Създател

„В Атина има само три мола и мисля, че това отговаря на въпроса дали има нужда от повече молове в София”, каза Константинос Ламбру, директор "Комуникации и маркетинг" на гръцката GEK Terna Group, по време на осмото международно финансово изложение „Банки инвестиции пари”.   „При това не всички са успешни“, допълни той. По думите му по време на олимпиадата в Атина през 2004 г. е имало 12 проекта за мултитърговски центрове, но са били реализирани само три. „Мисля, че на българския пазар има място за проекти с по-малки мащаби”.

Като пример за недобро градоустройствено решение Ламбру посочи Варна, където ако бъдат реализирани всички планове, търговските центрове само на един булевард в града ще станат три.

На въпрос за изграждането на логистични центрове в страната, Ламбру посочи, че Югоизточна Европа е унифициран пазар и ако дадена компания построи логистичен център например в София, друг няма да е необходим в Солун или Белград.

Проектите на GEK Terna Group в България не са замразени, каза Ламбру. Още със стъпването си на българския пазар компанията е взела решение да избягва локации, където са струпани много инвестиционни проекти като Банско и някои курортни комплекси по Черноморието, посочи той. Компанията обяви старта на проект за офис сграда на пл. „Македония“ в София през август миналата година. 

Друга гръцка компания - Assos Capital, която е инвеститор в The Mall в София, е много доволна от инвестициите, които е направила в страната, като приходите от тях в повечето случаи са надхвърлили бизнес очакванията на компанията, посочи Александър Папагеоргиу, изпълнителен директор на компанията.

В дългосрочна перспектива Assos предвижда нови инвестиции, допълни той. Папагеоргиу заяви, че неговата компания няма да се фокусира върху проекти за изграждането на нови мащабни търговски центрове.

Пазар на недвижими имоти в България за момента просто отсъства, но все пак един наистина добър проект би намерил финансиране дори в тези условия - около това мнение се обединиха участниците в изложението.

Въпреки стагнацията на пазара има известни признаци за неговото размразяване, каза Таня Косева-Бошова, член на борда на директорите на Forton International.

Участниците в форума се обединиха и около мнението, че в България е необходимо адаптирането на международните оценителски стандарти за недвижима собственост.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:11 | 04.09.22 г.
fallback