Екипът на Investor.bg избра книжата на ТБ ДЗИ Банк АД-София за победител в седмичната рубрика Акция на седмицата. За подгласници бяха обявени Индустриален Капитал Холдинг АД, Синергон Холдинг АД-София и Полимери АД.
В края на април бе публикуван отчетът за първото тримесечие на банката, според който нетната печалба на ДЗИ Банк отбелязва ръст от 77 на сто до 563 хил. лв. Депозитната база на финансовата институция към края на първото тримесечие е на стойност 930,9 млн. лв., в сравнение със 759,8 млн. лв. година по-рано. Основният капитал на банката е 50 млн. лв., а собственият – 59,91 млн. лв.
"През изминалата седмица акциите на ТБ ДЗИ Банк рязко поскъпнаха, добавяйки 21,5% към стойността си (от 3,99 до 4,85 лв.), като този ръст бе подплатен с исторически висок за последните три години седмичен обем от 369 382 броя (0,73% от всички налични акции). Основни купувачи по позицията бяха клиенти на Пощенска банка и Райфайзенбанк, а продавачи – клиенти на Ейч Ви Би Биохим. Имайки предвид високия обем, рязкото покачване и основните контрагенти по позицията, най-логичният сценарий е откриването на позиция на портфейлен институционален или частен инвеститор", каза за Investor.bg Илиян Скарлатов от ИП София Интернешънъл Секюритиз АД.
"През последните месеци на пазара се създаде впечатлението, че цената на акцията е пряко зависима от цената на варантите, издадени на Виенската борса. Интересен бе фактът, че през изминалата седмица имаше моменти, в които акциите се търгуваха с до 0,16 лв. по-висока цена от тази, на която можеха да се закупят чрез варантите. Имайки предвид това, както и настоящата пазарна ситуация, е трудно да се прецени дали варантите все още са своеобразен ограничител на цената, или срокът на тази им функция вече е изтекъл", допълни брокерът.
Общото събрание на дружеството, проведено преди месец, взе решение за заделяне на цялата печалба за 2005 г. в размер на 6,045 млн. лв. във фонд „Резервен”. През март за срок от една година бяха продължени варантите за акциите на банката и за ЗПАД ДЗИ АД.
Варантът дава правото на държателя му да закупи определен брой акции на посочена цена в обозначения срок, изтичащ на 2 март 2007 г.
Акциите на Индустриален капитал холдинг бяха най-поскъпващата емисия за изминаващата седмица, след като добавиха 20,34% до 4,97 лв. средно. За последните пет търговски сесии по позицията бяха изтъргувани 21 506 броя в диапазона 4,11 – 5,00 лв.
Холдингът притежава мажоритарно участие в производителя на отрезни машини Силома АД (92% от капитала) и русенското машиностроително предприятие Руболт АД (50,1%). Компанията е собственик и на дялове от публичните ЗАИ АД (47%), ЕМКА АД (33%), М+С Хидравлик АД (22%) и ЗММ Металик АД (18%).Неконсолидираният финансов резултат на дружеството за първото тримесечие е отрицателен в размер на 43 хил. лв. спрямо 83 хил. лв. за същия период на миналата година.
С 2,78 на сто се понижиха акциите на Полимери АД до средна цена от 5,25 лв. за последните пет търговски сесии. Шест месеца, след като Общото събрание на АКБ Корпорация ХАД-София упълномощи Съвета на директорите (СД) на дружеството да продаде дяловото си участие в Полимери, участието в размер на 60,58 на сто все още е собственост на холдинга.
"Българска Холдингова Компания" АД притежава 18,12 на сто от капитала на девненското дружество, докато литовската Seb Vilniaus Bankas Ab и Clarmont Holdings Limited имат съответно 5,08 и 3,76 на сто.
За първото тримесечие на 2006 г. Полимери обяви нетна печалба в размер на 732 хил. лв., спрямо положителен финансов резултат от 2,47 млн. лв. за година по-рано. Офертите купува/продава по позицията са на нива от 5,25/5,40 лв.
*При вземането на решение за акция на седмицата се отчита седмичното изменение в цената на компанията и изтъргуваните обеми по позицията, както и брокерското мнение.
Свързани компании: