Нов начин на финансиране на държавните университети в страната поискаха на работна среща седем ректори на висши училища в Северна България. Според тях сегашната методика за финансиране на висшите учебни заведения не е съобразена с особеностите на регионите.
Ректорите се обявиха срещу Постановление 64 от миналата година, в което се посочва, че максимално допустимият брой студенти в държавните университети се определя само на база на приетите по държавна поръчка от предходната година, предаде БНР.
“В момента държавата се оттегля и само за две години мога да кажа, че примерно при нас в Икономическия университет с близо 40% намалява държавната поръчка. Нали разбирате, че няма как един университет толкова бързо да се адаптира към тази промяна и би следвало държавата да помисли за плавен преход", обясни ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Пламен Илиев.
"Ние сме съгласни, че трябва да има редуциране в определени професионални направления, но това трябва да става нормално. Всеки от нашите университети за региона е една значима структура. Само за Варна нашият университет генерира около 70 милиона лева, които влизат в местната икономика.”
Според ректора на Шуменския университет проф. Георги Колев никой не иска да учи химия, физика, българска филология, а няма и учители по тези дисциплини.
Той е на мнение, че висшите учебни заведения извън столицата са ощетени и не се отчитат регионалните приоритети.
Утре ректорите ще заявят проблемите си на извънредно заседание на Съвета на ректорите в присъствието на служебния министър на образованието проф. Николай Денков.