Почти три четвърти от населението на Азия на възраст над 15 години няма ясно разбиране на основни парични концепции, включително инфлация и диверсификация на риска, сочи проучване на Standard & Poor’s, цитирано от Bloomberg.
В Китай 63% от възрастните, притежаващи кредитна карта, са финансово неграмотни, а само 28% от анкетираните китайци са финансово компетентни, показва проучването. Сингапур отчита най-високия процент на хора в региона с добро разбиране на основните концепции – 59%, а Камбоджа и Непал отбелязват най-слабите резултати само с по 18%.
„Има ясни връзки между финансовата грамотност, финансовия достъп и силата на пазарите“, казва в изявление от сряда Кортни Гедулдих, изпълнителен вицепрезидент по обществените въпроси в McGraw Hill Financial, компанията майка на S&P Ratings. “Адресирането на финансовата грамотност е ключова стратегия за изграждането на по-силни, по-достъпни и по-устойчиви пазари по света“.
Финансовото включване е предизвикателство, но и възможност за Азия, като около 47% от хората на възраст над 15 години в Индия – или 415 млн. души, нямат банкова сметка, казва S&P. Макар че пакетът от финансови продукти, достъпни в Азия, постоянно се увеличава, като например в Китай собствениците на кредитни карти почти са се удвоили от 2011 г. насам, хората все още изпитват трудности с прости концепции като лихва, казва агенцията.
Проучването показва още, че 61% от възрастните китайци не спестяват средства за пенсионна възраст. В същото време 6 от всеки десет китайци нямат официални спестявания, а около 20% от възрастното население не използва банки.
В Индия 73% от мъжете и 80% от жени са финансово неграмотни. Общо само около 24% от възрастните индийци имат финансова компетентност, което е най-слабият резултат в страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка).
От проучването на агенцията вече стана ясно, че само 35% от българите са финансово грамотни. С това равнище страната ни е под средното ниво за Европейския съюз и сред последните в него по този показател.