За тенденциите на пазара на наеми в София разговаряме с Цветомир Цветанов, брокер от агенцията за имоти "Primo+".
Г-н Цветанов, пазарът на наеми е може би най-противоречивият сегмент от пазара на имоти като цяло - с изобилие от злоупотреби, постоянно регистрирани от браншовите сдружения. Как клиентите да разпознаят, че не са попаднали на злонамерен посредник?
- Най-важното при избора на брокер е клиентите да се посъветват с приятели и познати, които са опитали услугата и са доволни от нея. Така ще бъдат спокойни, че работят с човек, който е доказал своя професионализъм. Друг начин да изберете своя консултант е да заложите на социални мрежи. Намерете агенцията и проверете какви са коментарите за нея, колко е популярна, какви оценки е получила, колко е активна и дали съветва своите клиенти за новите тенденции в бранша. Освен това, проверете сайта на агенцията. Разгледайте екипа и това как са представени (дали брокерите са на преден план, или са скрити зад логото на компанията), защото това често говори много за стандартите, които се изповядват в дадената агенция. Вижте какъв брой обяви се публикуват, дали брокерите имат писмени препоръки от клиенти и дали се стремят да помагат и съветват клиентите си, или са фокусирани върху бързата сделка.
Изграждането на доверие е първата крачка, а това става когато получиш достатъчно информация, която да покаже, че ще работиш с професионалист. За максимална сигурност трябва взаимоотношенията между двете страни да са правно регулирани с договори.
Защо според Вас некоректните практики са толкова разпространени на пазара на наеми?
- Фактите показват, че некоректните практики са доходоносни за собствениците на агенции. При наличието на огромен наплив от клиенти подобен тип фирми се фокусират върху краткосрочния бизнес или както често се чува на пазара на наемите “парите сега”. За тях качеството на услугата не е от значение, защото те търсят високи комисиони и бързи пари от нови клиенти и нe очакват възвръщаем бизнес от добре свършената работа. Това е примесено с факта, че в нашето законодателство има слаба правни регулации за брокерите
Какво може да се направи, за да бъдат пресечени?
-Вариантите са много, но както при всичко друго действието е най-важно. Както казах по-горе, липсата на правна регулация е основен проблем в нашия бранш. Както знаем, ако нещо не е забранено от закона, то тогава автоматично става законно. Факт е, че ако изискванията за нашата професия са упоменати, то тогава основният фактор ще е качеството на работа.
Съществена роля в борбата с некоректните практики трябва да имат собствениците на агенции. За тях е важно да контролират процесите - от правилния подбор, през обучения и поддържане на високи стандарти, до контрол и обратна връзка от клиентите.
Агенцията Ви отчита ускоряване на ръстовете на наемите в най-желаните райони на София. Увеличенията не може да се каже, че са умерени, а даже напротив – че са доста силни на места. Какво е обяснението и доколко собствениците адекватно оценяват жилищата си и какви са тенденциите при цените, на които се сключва сделка – т.е. не офертните, а реалните наемни нива?
- Статистката показва, че голям процент от обявите за наем директно от собственик са или много над или под пазарната цена, което само по себе си показва, че оценката от непрофесионалист може да е грешна. И в двата варианта наемодателят губи пари, защото при завишена цена на имота той остава на пазара за дълго време, а тогава пропуснатите ползи от наем за сериозни.
Ако говорим за тенденциите, тук ще се върна към нашата статистика, която се базира на реални сключени сделки, което е един от основните фактори при определянето на пазарните цени. Съответно огромен процент от сделките стават именно на реалните цени, а не на завишени такива. Тук е моментът да кажа, че наемателите са много по-запознати с пазара и не биха наели имот на прекалено висока цена, освен ако няма субективни фактори, които влияят на решението им.