Real 4 You е частна австрийска инвестиционна компания. Основните й дейности са фокусирани в сектора на недвижимите имоти, като варират от придобиване на земя до отдаване под наем и управление на имотите. Компанията има над 140 успешни проекта в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) – търговски, офиси, жилищни и хотели.
Компанията отвори първия си мол в България през септември. Клаус Ридерер, основател, управляващ директор и акционер в Real 4 You, разказва пред Investor.bg защо компанията е инвестирала у нас, какви са бъдещите й планове и очаквания за пазара.
- Г-н Ридерер, отворихте „Мега Мол“ в столичния жилищен комплекс „Люлин“. Защо избрахте точно тази част на София?
- Това е лесен въпрос. „Люлин“ е голям район, от който се очаква молът да привлича клиенти. В района живеят около 150 до 200 хил. души, а в по-широк радиус наоколо са още повече - 300 до 350 хил. Същевременно до момента тук нямаше модерен търговски център. Става въпрос за потенциал на пазара. Инвестицията не би имала смисъл, ако вече има пет центъра в този район.
Решението ни обаче се определя също от факта, че успяхме да придобием този конкретен терен тук, който подхожда много добре на района. Никога не сме имали намерението да бъдем мол номер 1 в София, това е квартален мол. Ако станем мол номер 1 за хората в „Люлин“, значи сме постигнали успех.
- Очаквате ли да привличате клиенти и от други райони на столицата?
- Да, но основният ни фокус е да привлечем хората от „Люлин“. Ако молът е успешен, предполагам, че ще идват хора и от други райони на столицата. Метростанцията го прави много удобен. Ние сме отседнали в хотел в центъра, откъдето отнема около 7 минути да се стигне дотук.
- Каква е инвестицията в проекта и каква възвръщаемост очаквате?
- Инвестицията е 50 млн. евро. Периодът на очакваната възвръщаемост е от 15 до 20 години.
- Планирате ли да продадете мола на един по-късен етап?
- Това е труден въпрос. Като хора от бизнеса с недвижими имоти ние винаги гледаме на имотите като на дългосрочна инвестиция. Ако купим терен, опитваме да купим най-добрия възможен. Защото в такъв случай стоят отворени и двете възможности – може да го продадете, ако е успешен проект, а може и да го задържите, но трябва да е успешен в дългосрочен план.
Като предприемачи естествено ние винаги следим и ликвидността си. До момента сме продали около 50% от проектите си и все още притежаваме останалите 50%.
- Имате опит в различни пазарни сегменти и в различни страни в Централна и Източна Европа. Бихте ли направили сравнение между България и останалите страни в региона по отношение на привлекателност за инвеститорите, рискове и възвръщаемост?
- България е много привлекателно място. В много други държави като Унгария например хората напускат страната заради икономическата криза, политически или други причини. В България е точно обратното – българи от Германия например се връщат, защото виждат по-добри възможности за бъдещето си тук и това е важен фактор за всеки инвеститор. Това е много ясен знак за положително бъдеще.
След 2000 г., когато пазарите в ЦИЕ тръгнаха нагоре, имаше бум на всички пазари – беше едно и също в България, Румъния... Сега е малко по-различно – скоростта на развитие не е същата. България е някъде по средата, но е на много добър път. Това развитие се определя предимно от покупателната способност, която идва най-вече от страната, защото парите не са от чуждестранни банки, както беше някога.
- Значи бихте инвестирали и в други проекти тук?
- Да, имаме още един терен в България във второстепенен град. Той не е за мегамол, а по-скоро за търговски обект от типа биг бокс.
- Инвестирате в търговски площи – означава ли това, че виждате този пазарен сегмент като най-атрактивен в София? Бихте ли инвестирали и в други сегменти тук (жилищни площи, офиси, логистични обекти)?
-В момента сме фокусирани само върху търговския сегмент, но основният ни бизнес е с търговски и офис площи и може би логистични в бъдеще. Това обаче е решение, което предстои.
- Конкуренцията между търговските центрове в София расте – смятате ли, че е достигната точка на насищане? Ако не, кога очаквате да стане това?
- Труден въпрос. Той касае покупателната способност, разбира се, и както споменах, тук тя бавно се повишава. Това е въпрос на различни влияния и време. Ако погледнете пазара след 5 години, картината ще бъде напълно различна – в даден момент ще има много повече място за нови проекти, отколкото сега. За нас важното е, че това е първият проект в „Люлин”.
Клаус Ридерер: България е много привлекателно място
Инвеститорите в „Мега Мол“ в София биха заложили и на други проекти у нас, казва управляващият директор на Real 4 You пред Investor.bg
08:16 | 24.10.14 г. 20Клаус Ридерер. Снимка: личен архив
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
Кадър на деня за 22 ноември
-
Dow се покачи с над 400 пункта и затвори с рекорд
-
Amazon ще инвестира още 4 млрд. долара в Anthropic, най-големия съперник на OpenAI
-
Успя ли Бразилия да зададе дневния ред на срещата на Г-20?
-
Над 411 млн. лева взеха фирмите с проекти за иновации
-
Биткойнът кръжи в подножието на 100 хил. долара, но има предупреждения за корекции
-
Русия е уведомила САЩ за удара с "Орешник", Путин потвърди успеха на западните ракети
-
Защо в България няма банки като Revolut и как се развива финтех секторът у нас?
-
В плановете на Русия няма вариант за независима държава Украйна
-
Еврото се срина до двегодишно дъно след разочароващи икономически данни от региона
-
България и Румъния се доближават до пълноправно членство в Шенген още от януари
-
Българите ще могат да пътуват без виза до Китай от края на ноември
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Драгомир Кузов: България стигна до петото място в Европа по производство на велосипеди
-
Най-големият производител на зехтин в света очаква цените да паднат наполовина
-
Коя е най-добрата валута за инвестиции в момента?
-
Бойко Атанасов: Приемането на България в еврозоната ще доведе до повече инвестиции
-
Русия е уведомила САЩ за удара с "Орешник", Путин потвърди успеха на западните ракети
-
САЩ обвиниха един от най-богатите хора в света в схема за подкупи за 260 млн. долара
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
Ако светът иска да заличи 100 трлн. долара публичен дълг, да погледне към Нова Зеландия
-
"Самоубийствени атаки": руснаците опитват да си върнат контрола в Курска област
-
България е сред страните в ЕС с най-голямо месечно увеличение при производството на услуги
-
План Б на Украйна - оръжейна независимост от Запада, върви към реализация
-
Мащабен многофункционален комплекс ще се появи на терена на бившия завод "Витоша"
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Кристалина Георгиева: Целта България да се присъедини към еврозоната е изпълнима
Финанси виж още
-
Dow се покачи с над 400 пункта и затвори с рекорд
-
Биткойнът кръжи в подножието на 100 хил. долара, но има предупреждения за корекции
-
Черна гора се присъедини към Единната зона за плащания в евро
-
Британският индекс FTSE 100 записа най-силната си сесия от три месеца
-
SOFIX се понижи с 0,8% за седмицата
-
Спадът на продажбите на „Стара планина холд“ се задържа над 30% и към края на октомври
преди 10 години Мнението ми беше за сравнение между кварталните магазини и хипермаркетите и моловете! На пазарите е по евтино, но там повечето производители реално не плащат никакви данъци! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Има известен положителен ефект , но негативите са доста повече - реално вътрешния пазар на хранителни стоки е кажи речи затворен за малките производители . Реално се създаде олигополна ситуация на пазара отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Поне една топла връзка с метрото можеха да направят, но всички разходи са минимизирани. И кино няма. Предполагам, че за като за Люлин става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Така ли си ги спомняш времената:) Щото на мен ми се струва, че до ден днешен на пазарите е по-евтино, поне в София:) И изборът е по-голям и често са по-добри плодовете и зеленчуците:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Преди да се появят чуждите вериги в България цените в магазините бяха много по високи, а конкуренцията беше много по малка! Потребителите при всички случи спечелиха от появата на различните вериги и молове!При производителите темата е малко по спорна, защото те са под много по голям натиск от преди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Поредният " инвеститор " , който иска не да произвежда , а да паразитира , прибира и изнася ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Продавачките биват ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Понеже съм вегетариянец (почти), аз се интересувам от пресни плодове и зеленчуци. Намирам ги на Женския пазар, на пазара Красно село. Там общувам с продавачите ( и с продаваЧКите, разбира се) отърквам се в наша блгарска атмосфера. Това в моловете не мога да намеря - и вече не го търся там.Правете и вие така. Избирайте нашенското ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В Люлин по официални данни живеят 280 000 човека, реално са около 350 000(мисля, третият или четвъртият по-големина град в България), в добавка наблизо са Света Тройца, Гевгелийски, Западен парк, Красна поляна, Илинден и Разсадника. 100% са над 500 000. Това, което той не е предвидил е вторият МОЛ, който се строи в Люлин. Да не коментираме, че сигурно половината "Мега" Мол е празен(не знам кое му е мегата, щото е един от най-малките). От друга страна-да, ще си избият парите. Щото все пак са на голям пазар(както казах-около 500 000 души). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Глупав коментар от глупав човек. Никой не те кара насила да пазаруваш в Лидл, Карфур и т.н...бе ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар