IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бен Елдър: България трябва да увеличи прозрачността на пазара на имоти

Има възможности на други места, които инвеститорите считат за по-добри, коментира глобалният директор „Оценки" в RICS

08:10 | 09.04.14 г. 100
<p>
	<em>Бен Елдър. Снимка: личен архив</em></p>

Бен Елдър. Снимка: личен архив

- България почти не привлича вниманието на чуждестранните инвеститори в имоти в Централна и Източна Европа. Какви, според Вас, са основните причини за това и очаквате ли промяна?

Отчасти това се дължи на осигуряването на подходящи услуги за международните клиенти, на достатъчно квалифицирани оценители, квалифицирани адвокати, които разбират международните пазари. Да, това се променя към по-добро. Коментирахме с един от гостите на конференцията, че проблемът не е в хората, които присъстват на нея, а в тези, които ги няма, които не са ангажирани, които са заинтересовани системата да продължи да функционира по стария начин, защото това ги устройва.

Ако България иска да се присъедини към международния пазар, трябва да се улесни начинът, по който се разпространява информацията, прозрачността, регулацията, възможностите за печелене на възвръщаемост, която търсят международните инвеститори.

- За колко рисков се счита българският пазар на имоти в сравнение с другите пазари?

Мисля, че един от въпросите, който често се пренебрегва, е близостта ви до Турция и възможностите в тази насока.

Решенията, които сега се взимат в Европа и САЩ, изглежда са по-дългосрочни, вече не се търси бързата възвръщаемост от 2006-2008 г., защото тази възвръщаемост вече я няма.

Трябва да се имат предвид и т. нар. „икономически тигри“ – Сингапур например и други азиатски пазари – те все още бележат феноменален ръст в сравнение със Запада. Не са толкова добре, колкото навремето, но все пак показват двуцифрена възвръщаемост. Решенията в тези икономики обаче са много краткосрочни. В Хонконг например животът на сградите е много кратък в сравнение с тези тук заради начина, по който оперират.

- Какви са минималните изисквания, на които трябва да отговаря една бизнес сграда, за да привлече вниманието на потенциални инвеститори?

Интересен въпрос, който е свързан с опазването на околната среда. По мое мнение има две страни на въпроса – единият е спестяването на разходи при управлението и обитаването на сграда, която харчи по-малко електричество и други ресурси. По-големият стимул според мен обаче е заявлението за корпоративна социална отговорност при избора на енергийно ефективна сграда. Големите компании със силна етична позиция и социална отговорност могат да загубят много като доверие и цена на акции, ако из социалните мрежи се появят негативни коментари за тях. Така например Nike имаха точно такъв проблем, когато се появиха слухове, че ползват детски труд в Индия за производство на някои стоки.

Ако се окаже, че дадена компания със силно заявена социална отговорност, например HSBC, които се рекламираха като първата банка във въглеродно неутрална сграда, в София например заемат ужасно неефективна сграда, тя може да понесе огромни щети за репутацията и цената на акциите си.

Така че не става въпрос само за оперативни разходи, а за целия бизнес. Сградата в София трябва да отговоря на същите етични стандарти като централата на чуждестранната компания. Основните стимули са два – реалните намаления на разходите от обитаването на енергийно ефективна сграда и корпоративната социална отговорност. Все повече компании обръщат внимание на последното, защото вярват, че хората ще го оценят и ще купят стоки и услуги от тях. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
не те познавам, но познавам пазара и ти не се вписваш в него:))) И не бълвам нито клевети нито обиди-ти просто не разбираш от тоя пазар, а се изказваш за него-как да те посрещна по друг начин освен с насмешка? Да знаеш-в момента пазара е точно това-обявяваш цена и чакаш...обикновено в агенция-ако е голяма ще играе ролята на агенция. На която си плащаш-както ще трябва да си плащаш и на борсата. И ти не си доволен от тоя факт, щото имало някакви шмекери които или са те излъгали щото си бил сляп или не са те излъгали, но ти си бил сляп и не си го видял. Браво! Да дадеш още някой съвет?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 2
cokrat1
преди 10 години
Когато започнеш да спазваш чл. 60 от Конституцията, тогава се "обади"... Човек който не спазва тоя член, няма какво да дискутирам с него!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 1
cokrat1
преди 10 години
Не ме познаваш, значи бълваш клевети и обиди. Брокери ще си има....но човек да може да продава и без брокерите...директно да си търси купувач...обявява цената и чака...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
държавата трябва да направи имотна борса??? Първо-посредници са характерни за пазарната икономика:) В плановата икономика и в социализма няма посредници:) Второ-ако погледнеш съотношението между заплати и цени на НИ в Западна Европа ще видиш че е даже по-лошо от колкото при нас. Трето-не си ти човека, който решава кое е справедливо и кое не. Четвърто-стоят празни, защото са ни ниски данъците-като те изсилят с 1000 лв данък за апартамент в Елин Пелин от 42 кв.м.(гарсониера), която ти не ползваш ще започнеш да и търсиш купувач. Пето-как си представяш т.нар. имотна борса без брокери??? Баба Злата се явява и почва да си търси хора да наддават? Или пък-виждам съм у-я за наследници 19 страници с 85 живи роднини-всичките ли ще се явят? Смяташ ли, че шопа ще позволи някой да го представлява, а няма да иска той да се яви лично:)Сократе-липсва ти мъдростта на оригинала и обективно-не си направил ни една сделка през живота си! АМА НИ ЕДНА! Тия сгради в центъра само си ги сънувал
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 4
misanthrope
преди 10 години
И кво ти пука на теб? Как точно страда?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 0
cokrat1
преди 10 години
Икономиката на България страда ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 3
misanthrope
преди 10 години
***, що си се загрижил толкова за празните имоти и за техните цени? Кво те бърка колко имота са празни? На твое място бих се притеснявал за други очевидно празни пространства, но за тях притежателите им обикновено си мислят че са даже доста наситени та не е чудно че не се притесняваш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 2
cokrat1
преди 10 години
Моето мнение за тоя пазар е, че държавата трябва да направи имотна борса , да кажем нещо като БФБ . Тя няма да се меси на пазара, само ще следи за правилата. На тая борса всеки да може да си продаде имота без никакви посредници. Така, хем ще се оживи пазара, хем и цените ще паднат до приемливите, справедливите, съобразно нашите стандарти на заплати, или ще бъдат съобразно действителното търсене и предлагане. Колкото това стане по-бързо, толкова по-добре за имотния пазар. Така десетките хиляди празни имоти в момента постепенно ще си намерят купувач.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
и още нещо-когато работех като брокер бях 68 кг(сега гоня 100)-трудно 60 килограмов ще мине за мутро-брокерче:) по-скоро само за брокерче:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
и аз ли сега манипулирам:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още