IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бен Елдър: България трябва да увеличи прозрачността на пазара на имоти

Има възможности на други места, които инвеститорите считат за по-добри, коментира глобалният директор „Оценки" в RICS

08:10 | 09.04.14 г. 100
<p>
	<em>Бен Елдър. Снимка: личен архив</em></p>

Бен Елдър. Снимка: личен архив

- България почти не привлича вниманието на чуждестранните инвеститори в имоти в Централна и Източна Европа. Какви, според Вас, са основните причини за това и очаквате ли промяна?

Отчасти това се дължи на осигуряването на подходящи услуги за международните клиенти, на достатъчно квалифицирани оценители, квалифицирани адвокати, които разбират международните пазари. Да, това се променя към по-добро. Коментирахме с един от гостите на конференцията, че проблемът не е в хората, които присъстват на нея, а в тези, които ги няма, които не са ангажирани, които са заинтересовани системата да продължи да функционира по стария начин, защото това ги устройва.

Ако България иска да се присъедини към международния пазар, трябва да се улесни начинът, по който се разпространява информацията, прозрачността, регулацията, възможностите за печелене на възвръщаемост, която търсят международните инвеститори.

- За колко рисков се счита българският пазар на имоти в сравнение с другите пазари?

Мисля, че един от въпросите, който често се пренебрегва, е близостта ви до Турция и възможностите в тази насока.

Решенията, които сега се взимат в Европа и САЩ, изглежда са по-дългосрочни, вече не се търси бързата възвръщаемост от 2006-2008 г., защото тази възвръщаемост вече я няма.

Трябва да се имат предвид и т. нар. „икономически тигри“ – Сингапур например и други азиатски пазари – те все още бележат феноменален ръст в сравнение със Запада. Не са толкова добре, колкото навремето, но все пак показват двуцифрена възвръщаемост. Решенията в тези икономики обаче са много краткосрочни. В Хонконг например животът на сградите е много кратък в сравнение с тези тук заради начина, по който оперират.

- Какви са минималните изисквания, на които трябва да отговаря една бизнес сграда, за да привлече вниманието на потенциални инвеститори?

Интересен въпрос, който е свързан с опазването на околната среда. По мое мнение има две страни на въпроса – единият е спестяването на разходи при управлението и обитаването на сграда, която харчи по-малко електричество и други ресурси. По-големият стимул според мен обаче е заявлението за корпоративна социална отговорност при избора на енергийно ефективна сграда. Големите компании със силна етична позиция и социална отговорност могат да загубят много като доверие и цена на акции, ако из социалните мрежи се появят негативни коментари за тях. Така например Nike имаха точно такъв проблем, когато се появиха слухове, че ползват детски труд в Индия за производство на някои стоки.

Ако се окаже, че дадена компания със силно заявена социална отговорност, например HSBC, които се рекламираха като първата банка във въглеродно неутрална сграда, в София например заемат ужасно неефективна сграда, тя може да понесе огромни щети за репутацията и цената на акциите си.

Така че не става въпрос само за оперативни разходи, а за целия бизнес. Сградата в София трябва да отговоря на същите етични стандарти като централата на чуждестранната компания. Основните стимули са два – реалните намаления на разходите от обитаването на енергийно ефективна сграда и корпоративната социална отговорност. Все повече компании обръщат внимание на последното, защото вярват, че хората ще го оценят и ще купят стоки и услуги от тях. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 2
cokrat1
преди 10 години
ооо "***", размазах те по една тема за заплащането на физ. лица и въобще разходите на бизнеса за трудови разходи, където се опитваше да манипулираш по най-долен и гаден начин аудиторията...така че има защо да правиш такъв коментар на мои мнения. ха ха ха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
melon
преди 10 години
Не е точно така... на брокерчетата им дреме повече сделката да стане по-бързо и затова продажната стойност не е толкова от тях, а от собствениците...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
късно го видях тоя съвет...иначе да го бях послушал:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
ами да ти кажа-не си спомням нито когато съм бил брокер, нито когато съм бил консултант, нито когато съм бил продавач/купувач(а съм бил доста пъти) някой да ми е ползвал тоя аргумент...а за жилищни имоти съм участвал(под всяка една форма) в над...*** знам...да кажем над 80 сделки(покупко-продажби) и нито веднъж не съм ползвал/са ползвали пред мен тоя аргумент-по същество оценителите ползват брокери за сравнително пазарният метод за оценка. Та не знам как един оценител ще знае повече за пазара от един брокер:) Ти да не си сократ от форума на сега? Щото ако си-за човек с "десни' разбирания се държиш доста странно относно посредниците. Ако не си доволен от твоя-смени го! И да ти кажа-от години брокерите натискат цените надолу, а не нагоре-за да има все пак някакви сделки:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Игнорирай го, жаден е за внимание :)Коментарите му винаги са в хейтърско-тролски стил :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
cokrat1
преди 10 години
В грешка си. Продавал съм 2007 година в центъра на София - два етажа от кооперация за по 1000 евро на квадрат. Да, продавачите оферират...но, брокерите понеже комисионната им зависи от продажната стойност, те "съветват" продавачите с оценки от уж "независимите оценители" който определили такива-онакива цени на еди кой си имат, в еди кое си място. Тия твои твърдения ги пробутвай на балъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 10
kalendar
преди 10 години
пич, явно през живота си си продал/купил 0 имота. Не брокерите оферират имота, а продавачите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 4
cokrat1
преди 10 години
Чудесно и обективно мнение. То разбива на пух и прах цялата кохорта от "мутро - брокерчета" в БГ, целта на които е как с повече да преебат клиента с напълно измислени офертни цени, направени от корумпирани и поръчкови "оценители ".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още