fallback

Липсата на контрол е основен проблем на етажните собствености

Неспазването на правилата е основният проблем за лошото състояние на сградния фонд, смята основателят на компанията Едом БГ Марио Понте

08:20 | 28.01.14 г. 27
Автор - снимка
Редактор

Марио Понте. Снимка: Личен архив

Марио Понте има богат опит в управлението на етажна собственост в Италия. От 10 години живее в България и Италия. Основава през 2013 г. компанията Едом БГ ООД (www.edombg.eu). С  Понте разговаряме за управлението на етажната собственост в България, законовата регламентация, регулацията и проблемите на професионалните домоуправители.

Г-н Понте, в последните години пазарът на професионални услуги по управлението на етажната собственост непрекъснато расте. Как оценявате интереса на етажните собственици да наемат професионалист, който да се справя с проблемите на жилищните сгради?

От това, което виждам, след като направихме проучване на пазара и регистрирахме компанията Едом БГ, в момента не повече от 5% от пазара се управляват от професионални домоуправители. Досега живущите не са намерили начин, по който да се справят с проблемите, и вече търсят професионалисти, които да решат натрупаните проблеми. Много от хората обаче не разбират същността на професионалния домоуправител. Някои от тях смятат, че той трябва да им реши проблемите с хората, които не плащат или пък да установи кой краде от общия ток.

Трябва да е ясно, че задачата на професионалния домоуправител е да води и представя отчетите на етажната собственост при максимална прозрачност, да наблюдава качеството на ремонтните дейности, да знае как да оцени и разграничи способностите на доставчиците на услуги, да посредничи при спорове или разногласия между живущите, да има задълбочени познания за закона, за да гарантира правата и задълженията на собственици, ползватели и обитатели, да участва в изготвянето на най-добрия правилник за вътрешния ред на съответната етажна собственост, да гарантира най-справедливото разпределение на разходите на етажната собственост и да гарантира ликвидност чрез едно професионално управление на активите на етажната собственост.

Етажните собственици трябва да търсят човек, които да ги води, да им помага, показвайки им правилата и поведението, които трябва да бъдат възприети от гражданското общество. Моето наблюдение е, че голяма част от хората не познават добре дори най-елементарните правила - от това как се провежда общо събрание до това, че много не знаят за съществуването на закона и че той трябва да се спазва от всички.

Законът за управление на етажната собственост в България е преработван няколко пъти и продължава да се счита, че е несъвършен, дори неадекватен. От какви промени според Вас се нуждае законодателството, за да се управлява адекватно етажната собственост?

Има много неща, които трябва да се променят. Едно от тях е регулацията на услугата професионален домоуправител. Има проблем и с формирането на таксите за поддръжка на сградите. Разходите в един блок към момента в България се плащат като твърда такса на апартамент или на човек. В Италия например се плаща на дял на жилището от общата площ на сградата, калкулирани с различни параметри като височина на етажа, географска експозиция, употреба на общите части.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:47 | 14.09.22 г.
fallback