За ситуацията на пазара на бизнес имоти и проблемите на професионалните инвеститори разговаряме с Таня Косева-Бошова, главен изпълнителен директор на Европейския търговски център.
Таня Косева-Бошова има над 10 години опит на българския пазар на бизнес имоти. Завършила е Американския университет в България. Член на Association of Certified Chartered Accountants (ACCA), Лондон, и кандидат-член на Certified Commercial Investment Member (CCIM).
Г-жо Косева, каква е ситуацията на пазара на офис площи в момента от гледна точка и на икономическата, и на политическата ситуация?
Секторът се развива като всички останали – движи се от търсенето и предлагането. Заради кризата предлагането рязко спря да расте, тъй като през последните 4 години спря новото строителство. В същото време наемателите на качествени офис площи се активизираха – някои компании се местят в нови, по-хубави сгради, други се разширяват, а трети навлизат на българския пазар. Това постепенно запълни качествените офис сгради и в момента тренда се обръща – вече няма толкова голям дисбаланс между търсенето и предлагането.
В началото на кризата - 2008-2009 г., пазарът беше диспропорционален. Големите проекти, които излязоха на пазара 2010 г. и които се конкурират помежду си за големите международни компании, търсещи най-добрите, най-високите класове сгради, са почти запълнени. Така че вече има място и за нови проекти. Това означава, че и наемните цени започват да се движат в обратната посока – тръгват нагоре. Миналата година беше годината на стабилизиране на цените, а тази е година, в която вече се договарят леко по-високи цени. Наемателите вече не са толкова доминантни, толкова силни, колкото бяха последните 4 години, и преговорите вече не са толкова трудни.
Какъв растеж на цените се отчита?
Наемите вече са двуцифрени, докато през последните години бяха едноцифрени.
Как очаквате да се развива пазарът в краткосрочен и средносрочен план?
В краткосрочен план сигналите на пазара ще стигнат до всички участници и положителните тенденции ще продължат. Трябва обаче да имаме предвид, че до нивата, които достигнахме преди кризата, няма да се стигне отново – 20-25 евро наем за кв. м. Тези нива не са стабилни.
Сградите, които имат висока запълняемост, вече имат една стабилна основа от наематели, покриват оперативните си разходи и плащанията към банките и не им е належащо да бъдат толкова гъвкави. Има много други сгради, които дават доста ниски наемни нива, но те не могат да привлекат като наематели големи международни компании.