IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В. Щраков: Вече почти няма български производители на строителни материали

Пазарът трудно устоява на конкуренцията на вноса от съседните ни държави, които субсидират износа си, посочва управителят на Сдружение Топливо

08:30 | 03.04.13 г. 14
<p>
	Инж. Васил Щраков.<em> Снимка: Investor.bg</em></p>

Инж. Васил Щраков. Снимка: Investor.bg

- Доколко според Вас въвеждането на европейските изисквания за качество би ограничило сивия сектор? Част от тях бяха отложени за по-късен етап заради опасенията, че производителите в България не биха могли да им отговорят.

Да, в това отношение има проблем, защото въвеждането на европейското законодателство, на европейските норми за стандартизация на продуктите, за отчетността на фирмите и техническата спецификация на материалите изисква сериозни финансови средства. В условията на криза в момента повечето наши производители нямат тази възможност, нямат достъп до банково кредитиране, а и не виждат смисъл от него, защото плановете им няма да се реализират при този свит пазар.

Притеснява ме, че това до голяма степен ще доведе производството на строителни материали до положението на „Топлофикация“ и енергоразпределението, защото ще оцелеят само външни фирми, фирми, които имат достъп до външно финансиране, чийто бизнес в България е само малка част от тяхното портфолио. Тези фирми биха могли да се издържат дори няколко години от техните „майки“ с цел на по-късен етап да монополизират пазара.

- С колко ориентировъчно биха се увеличили разходите на една фирма, за да отговори на тези изисквания, тъй като е ясно, че не можем да отлагаме въвеждането им до безкрайност?

Не мога да отговоря съвсем точно, но в производството на тухли например една инвестиция в Гърция, която беше направена преди няколко години, струваше над 60 млн. евро. В България няма кой да си позволи това. Дори и една малка фабрика за производство на тухли, която отговаря на европейските изисквания, не може да струва по-малко от 10 млн. евро.

В същото време държавата не помага на този бизнес, както се случва в съседните ни държави. По тази причина голяма част от нашия пазар е залят от евтин внос от Гърция и Турция, защото там държавата субсидира износа. В България няма такава държавна политика и местният бизнес умира. Аз например имам участие във фабрика за производство на тухли в България, но не смятам да я стандартизирам. В същото време се налага да продавам тухли на други производители и да внасям голяма част от Сърбия и от Гърция.

- Каква е точно подкрепата за бизнеса със строителни материали, която се оказва в Турция и Гърция?

За всяка тухла, керемида и тон цимент, изнесени навън, държавата субсидира директно производителите. Управителите на фабрики казват, че на тях им е достатъчно да работят на себестойност, а субсидиите са им достатъчни за формирането на печалба.

- Споменахте банковото кредитиране – то се сви много заради кризата, но доколко може да бъде компенсирано от еврофинансирането или другите форми на финансиране – облигационни заеми, излизането на борсата и т. н.?

Еврофинансирането е добър вариант и смятам, че натам трябва да се насочим в следващите години, за да възстановим конкурентоспособнастта на икономиката. Трябва обаче да се облекчат процедурите за получаване на средствата. Проблемът е, че бизнесът не може да си позволи да отдели време, сили и средства за покриване на огромната бумащина във връзка с участието в европейските програми.

Последна актуализация: 23:22 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 12 rate down comment 1
edimi
преди 11 години
Може, може! То за всички може, само ние по-праведни и от ангели..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 4
edimi
преди 11 години
Много мрънкане и минуси валят, когато пиша за необходимостта от форма на протекционизъм/па макар и прикрит/, за субсидиране на сектори само при доказан експорт и прочие мерки. НО, нито имаме държавници с топки, нито "матрял", който да отстоява позиции...Та затова ще ни залива субсидирана селскостопанска продукция/вкл.ГМО/ и к`ви ли не стоки. А ние ще перим гол ***, че износа се увеличава, ама то било на суровини....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
Сините камъни
преди 11 години
Влизайки под шапката на МВФ и СБ се подписва и друго условие, отваряне на пазарите! Правителството не може да ги спре. Няма право! Договор....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 2
albobo76
преди 11 години
Щом съседите субсидират, ако имахме правителство на място, то щеше да въведе достатъчно високи мита за да защити родното производство. Особенно за внос от Турция, която не е в ЕС не е никакъв проблем да се направи. Явно нито на предишното нито на сегашното правителства им пука за БГ производителите. Иначе плямпаха и продължават да плямпат за борба с безработицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още