IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В. Щраков: Вече почти няма български производители на строителни материали

Пазарът трудно устоява на конкуренцията на вноса от съседните ни държави, които субсидират износа си, посочва управителят на Сдружение Топливо

08:30 | 03.04.13 г. 14
<p>
	Инж. Васил Щраков.<em> Снимка: Investor.bg</em></p>

Инж. Васил Щраков. Снимка: Investor.bg

- Доколко според Вас въвеждането на европейските изисквания за качество би ограничило сивия сектор? Част от тях бяха отложени за по-късен етап заради опасенията, че производителите в България не биха могли да им отговорят.

Да, в това отношение има проблем, защото въвеждането на европейското законодателство, на европейските норми за стандартизация на продуктите, за отчетността на фирмите и техническата спецификация на материалите изисква сериозни финансови средства. В условията на криза в момента повечето наши производители нямат тази възможност, нямат достъп до банково кредитиране, а и не виждат смисъл от него, защото плановете им няма да се реализират при този свит пазар.

Притеснява ме, че това до голяма степен ще доведе производството на строителни материали до положението на „Топлофикация“ и енергоразпределението, защото ще оцелеят само външни фирми, фирми, които имат достъп до външно финансиране, чийто бизнес в България е само малка част от тяхното портфолио. Тези фирми биха могли да се издържат дори няколко години от техните „майки“ с цел на по-късен етап да монополизират пазара.

- С колко ориентировъчно биха се увеличили разходите на една фирма, за да отговори на тези изисквания, тъй като е ясно, че не можем да отлагаме въвеждането им до безкрайност?

Не мога да отговоря съвсем точно, но в производството на тухли например една инвестиция в Гърция, която беше направена преди няколко години, струваше над 60 млн. евро. В България няма кой да си позволи това. Дори и една малка фабрика за производство на тухли, която отговаря на европейските изисквания, не може да струва по-малко от 10 млн. евро.

В същото време държавата не помага на този бизнес, както се случва в съседните ни държави. По тази причина голяма част от нашия пазар е залят от евтин внос от Гърция и Турция, защото там държавата субсидира износа. В България няма такава държавна политика и местният бизнес умира. Аз например имам участие във фабрика за производство на тухли в България, но не смятам да я стандартизирам. В същото време се налага да продавам тухли на други производители и да внасям голяма част от Сърбия и от Гърция.

- Каква е точно подкрепата за бизнеса със строителни материали, която се оказва в Турция и Гърция?

За всяка тухла, керемида и тон цимент, изнесени навън, държавата субсидира директно производителите. Управителите на фабрики казват, че на тях им е достатъчно да работят на себестойност, а субсидиите са им достатъчни за формирането на печалба.

- Споменахте банковото кредитиране – то се сви много заради кризата, но доколко може да бъде компенсирано от еврофинансирането или другите форми на финансиране – облигационни заеми, излизането на борсата и т. н.?

Еврофинансирането е добър вариант и смятам, че натам трябва да се насочим в следващите години, за да възстановим конкурентоспособнастта на икономиката. Трябва обаче да се облекчат процедурите за получаване на средствата. Проблемът е, че бизнесът не може да си позволи да отдели време, сили и средства за покриване на огромната бумащина във връзка с участието в европейските програми.

Последна актуализация: 23:22 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 2 rate down comment 0
silor
преди 7 години
В България има български производители! Такива сме ние, "Силор" АД. Предлагаме полиуретанови полимерни покрития за защита на бетон и метал в строителството! Работим по Стандарт EN 1504-2.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 0
edimi
преди 11 години
Ключа тук е ясен - "ИЗНЕСЕНИ НАВЪН"! Е сега който и каквото иска да си говори за 25г. чуждите интереси,"отворения"/за някои/пазар, подкупните полит *** и милиционери разказаха играта на държава с 1300г. история. Рекорд. Но като няма гостоприемник/работещ електорат/, паразита/роднинско-гейска партократска прослойка/също умира. Не че това го топли някой де.Просто еничари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 1
george_tn
преди 11 години
не говоря за изолация, а за акумулация и топлинна инерция. Топлината (респ.хладината) може да се акумулира само в плътни и масивни материали и да се отдава постепенно при промяна на външната или вътрешна(интериорна) температура, създавайки плавен топлинен преход. Ако си с вътрешна изолация(или с леки стени), окачен таван и добра подова изолация, всяко проветряване би охладило рязко помещението и компенсацията ще е по-бавна и по-енергонеефективна. Не случайно масивните материали не се изхвърлят от употреба. Най-добър топлинен комфорт се създава с инфрачервено отопление(радиатори, печки) и плътни стени, а леки изолации само отвън.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
bbzz24
преди 11 години
тухлата е по-добър изолационен материал само от хартията :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 4
george_tn
преди 11 години
навсякъде където има нужда от топлинен комфорт се строи с тухли и други масивни материали защото те осигуряват топлообменна инерция. Така че и на много горещо и на много студено тухлата, камъка и бетона са незаменими.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 5
bbzz24
преди 11 години
освен по нашите земи, къде другъде се строи с тухли???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 0
mathematician
преди 11 години
И тея взеха да мрънкат за субсидии. Аз едно не мога да разбера.Ако държавата дава субсидии на всички и за всичко, от де ще ги взема тези пари?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 1
albobo76
преди 11 години
Ако трябва да развали договорите - те явно не са в наш интерес, но това разбира се никога няма да се случи, защото се иска смелост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
edimi
преди 11 години
Пък и който си е взел неудобна шапка - да си я подмени с удобна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 2
edimi
преди 11 години
Държавници няма, държавници и то с по две топки. Иначе политици и смешници на хранилка, даже и да изнасяме можем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още