fallback

Д. Кауърд: Пазарът на молове в България все още не е наситен

Българският търговски сектор предлага огромни дългосрочни възможности, смята основателят на ZBS, която изгражда бургаския мол Strand

09:09 | 13.06.12 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Дейвид Кауърд е управляващ директор и основател на инвестиционната компания ZBS, която изгражда бургаския мол Strand. В продължение на над 20 години той заема различни мениджърски позиции в лондонското Сити.

В началото на кариерата си в сектора на имоти той управлява няколко мащабни проекта за компании като Reuters, M&S и др. Впоследствие е директор в банката Ansbacher, където отговаря за кредитирането към пазара на имоти.

С него разговаряме за сектора на търговски имоти у нас и в региона, нагласите на търговците и перспективите на пазара като цяло. 

- Започнахте вашия проект в Бургас през 2008 г. Какво се промени и какво остана същото от тогава?

Търговският сегмент като цяло днес е много по-зрял, отколкото беше през 2008 г. Значителен брой международни търговци влязоха в страната и това е добър знак за доверието по отношение на възможностите за растеж. През 2008 г. България бе в топ 5 дестинациите с най-добри изгледи за дългосрочен ръст и това остава и до днес.  По отношение на моловете пазарът премина от бум към крах и след това възстановяване в рамките на четири години. Днес както потребителите, така и търговците, са много по-избирателни по отношение на вида мол, в който искат да бъдат.

- Какво бихте направили различно ако стартирахте днес?

Не много. Всяка идея има своето време и ние все още вярваме, че нашата концепция е толкова иновативна днес, колкото беше и през 2008 г.

- Какво е положението на търговския сегмент в Бургас в сравнение с останалите големи градове в страната?

До тази година почти нямаше значителни проекти, които излизат на пазара в Бургас, а географските граници на града ограничават потенциала за мащабни проекти, какъвто е Strand. Това създава добър икономически баланс, при който, за разлика от места като Варна, предлагането и търсенето ще са в по-добро равновесие.

- По-лесно ли се развива такъв проект тук в сравнение с Великобритания?

Във Великобритания няма да видите толкова малки проекти, дори колкото най-големия мол в България, и в това отношение тук е по-лесно. Също така българският пазар е по-неразвит и с изключение на няколко града като Варна, не смятам, че е достигнал точката на насищане.

- Какво е мнението ви за дълговата криза в еврозоната? Смятате ли, че има шанс Гърция да я напусне?

Не съм специалист в тази област, но мисля, че излизането на която и да било страна би било невъзможно.

- Как кризата се отразява на пазара на имоти – в България и в региона?

Не виждам някакви особени ефекти. Виждам значителни гръцки инвестиции в проекти за имоти в България и предполагам това е добрата новина в тази мрачна ситуация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:14 | 14.09.22 г.
fallback