Инж. Милка Гечева е завършила Висшия институт по архитектура и строителство (понастоящем – Университет по архитектура, строителство и геодезия). Тя е строителен инженер по „Водоснабдяване и канализация“ със специалност „Пречистване на води“. Работи като проектант до 1999 г., когато постъпва в Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК). Заема последователно длъжностите началник на отдел „Строителен контрол“, директор на дирекция „Строителство“ и заместник-началник на ДНСК. От ноември 2010 г. е назначена за началник на ДНСК.
С инж. Гечева разговаряме за резултатите от проверките за незаконно строителство край язовирите и в курортните комплекси, за акциите срещу кабелните мрежи и базовите станции на мобилните оператори, както и измененията в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които ще позволят да се спре прехвърлянето на топката между държавата и общините при строителния контрол.
- При съвместна проверка със Столична община на сгради в София беше установено, че 420 сгради се ползват без необходимите разрешения. Какво произтича оттук насетне за собствениците?
Разпоредбите на Закона за устройство на територията не допускат ползване на строежите, завършени след 09.04.1993 г., без да са въведени в експлоатация. При констатиране на незаконосъобразно ползване на строеж се предприемат действия както за образуване и провеждане на административно производство по забрана на ползването на строежа, така и за образуване на административно-наказателни производства за налагане на глоби и имуществени санкции на ползвателите според условията на Закона за административните нарушения и наказания.
От Сектор София към Регионална дирекция за национален строителен контрол - Югозападен район са издадени заповеди за забрана на ползването на 326 жилищни сгради, което означава, че трябва да се прекъсне захранването им с електрическа енергия и вода. Забранява се и достъпът до строежите, като се определя немалък срок за доброволно изпълнение. В този срок собствениците биха могли да поискат и получат от Столична община удостоверение за въвеждане в експлоатация. След издаване на документа няма пречки да продължи обитаването на сградите.
- Как ще се търси отговорността за неиздаването на Акт 16 на тези над 400 сгради?
Жилищните сгради са предимно от 4-та и 5-та категория и подлежат на въвеждане в експлоатация от Столична Община с удостоверение за въвеждане в експлоатация. За тях не се провежда държавна приемателна комисия и не се съставя протокол обр. 16.
Въвеждането в експлоатация на строежите става по инициатива на собствениците, след подаване на искане в общинската администрация. ДНСК не разполага с информация колко от тях са представили необходимите документи в общината и са поискали издаване на удостоверение за въвеждане в експлоатация.
На нарушителите - физически лица се налага глоба в размер от 100 лв. до 500 лв., а на юридически лица - имуществена санкция от 1 000 лв. до 10 000 лв.
- Защо толкова много сгради в София са без разрешение за ползване?
Въвеждането в експлоатация на строежите става по инициатива на собствениците. Действащата в момента нормативна уредба по устройство на територията не регламентира конкретни срокове за въвеждане на строежите в експлоатация. Няма законова възможност държавата по административен ред да се намесва в частно-правни взаимоотношения, уредени с договори. Отговорност за законосъобразното ползване носят собствениците на имотите.