fallback

Годишно 300 хил. дка земеделски земи сменят предназначението си

От БАН предлагат временно спиране на процедурите по смяна на предназначението

12:42 | 29.03.10 г.
Автор - снимка
Създател

Близо 300 хил. дка земи със селскостопанско предназначение годишно се прехвърлят за експлоатация в други сектори, което носи загуби за стотици милиони левове от нереализирана земеделска продукция. Това е един от изводите в анализ на Икономическия институт на БАН.

Земеделски земи се използват за промишлено и инфраструктурно строителство или курортни зони. Като отчитат негативните тенденции, авторите на доклада „Земеделски земи на Р България: заетост и доходи”, препоръчват временно спиране на процедурите по смяна на предназначението на земеделските земи. Според експертите в бъдеще само земи с много ниско качество може да подлежат на промяна в експлоатацията, и то - само при положение, че досегашните такси, плащани за това, се увеличат неколкократно.

Сега действащите тарифи не отговарят на настоящите проблеми в сектора. Те са определяни през 2002 година с идеята да допринесат за раздвижване на слабия пазар на земеделските земи в този период, се казва в изследването.

Анализът на пазара на земеделските земи показва, че цените на земите в България са многократно по-ниски в сравнение с другите страни членки на ЕС.

Известен тласък в развитието на пазара на земеделските земи се наблюдава в предприсъединителния период и в годините след приемането на страната ни в ЕС, благодарение на директните плащания на единица площ и програмите за развитие на селските райони. В периода 2005-2006 г. цената на земята нараства с 20-30%, съпоставено с 2001 г. Въпреки това земеделската земя у нас продължава да се търгува на значително по-ниски цени в сравнение с ЕС.

Ситуацията на пазара на земеделските земи, които се купуват с цел смяна на предназначението им – застрояване например, е коренно различна, подчертават експертите. Цените на тези земи надвишават от няколко десетки до няколкостотин пъти цените на земите, купени за земеделски цели. В Бургас, Царево и Поморие например през 2008 г. един декар земеделска земя достига 160 000 лв. Причината за тази фрапираща разлика в цената в сравнение със земите, използвани за земеделие, е, че посочените атрактивни парцели по Южното Черноморие могат да донесат значителни приходи от туризъм.

Промяната на предназначението на закупените земеделски земи не е свързано само с проекти за застрояване, сочи изследването. Част от покупките се правят с цел отглеждане на култури, предназначени за производство на биогорива и за изграждането на ветрогенераторни и соларни паркове – основно в Северна и Североизточна България , по брега на Дунав и Черноморския бряг. Земи за подобни цели се изкупуват на цени от 700 лв. до 1200 лв. на декар.

Наред с промяната на предназначението на земеделските земи съществен проблем пред ефективността на земеделието у нас е и раздробеността на стопанствата.

През 2007 г. по критериите на Европейския съюз у нас са преброени близо 500 000 стопанства. По-голямата част от тях – 88,9%, са малки с използваема земеделска площ до 19 дка. Големите стопанства с площ по-голяма от 50 дка са едва 3,2%. Тази структура обуславя ниска заетост и неефективно използване на земеделските земи.

Като най-ефективно решение за изброените проблеми пред продуктивното земеделие у нас експертите препоръчват уедряване на земеделските стопанства.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:37 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още