В случай че банковото кредитиране продължи да се забавя с темповете от последните три месеца, а притокът на външни капитали остане слаб, можем да очакваме жилищните цени да се понижат допълнително с до 10% в началото на 2010 г. спрямо настоящите нива. Това прогнозират от Industry Watch в доклад, посветен на богатството на домакинствата в България.
Жилищата стават по-достъпни за потенциални купувачи със стабилни доходи, казват анализаторите. Покупателната сила на средната заплата, измерена в жилищна площ, се повишава с 55% за последните 12 месеца - до нива, характерни за 2004 г.
Наемите се понижават много по-слабо в сравнение с цените, което увеличава привлекателността на инвестицията в жилище с цел последващо отдаване под наем.
Стойността на градските жилища, притежавани от домакинствата, намалява с 6 млрд. лева за тримесечие, като достига 105 млрд. лева към септември 2009 г. По този начин съвкупното богатство на домакинствата (финансово и жилищно) се свива съществено - до 139 млрд. лева през третото тримесечие на 2009 г., въпреки ръста на финансовото богатство.
Варна e градът с най-скъпи жилища, като разликата между цените там и в София продължава да се разширява.
Най-значим спад - от 28% годишно, е отчетен при едностайните луксозни апартаменти. Противно на очакванията на някои анализатори, кризата доведе до намаляване на разликите между цените на апартаментите във високия и ниския ценови сегмент, отчитат експертите.