fallback

Най-бързо намират купувачи жилища с площ 50-55 кв. м

Броят на сделките с имоти тази година е намалял до 5 пъти спрямо миналата в зависимост от населеното място

12:48 | 18.11.09 г.

Към момента жилищните имоти в страната се продават за период от 60 до 180 дни в зависимост от площта им. Най-бързо се намират купувачи за жилища с квадратура около 50-55 кв. метра, а най-дълго на пазара обикновено стоят имоти с площ над 120 кв. м, сочат наблюдения на мрежата от агенции за имоти ЕRА България. 

Броят на осъществените сделки с недвижими имоти през тази година спрямо предходната е намалял от 3 до 5 пъти според населеното място, сочат още данни от анализ на компанията. Същевременно като положителна тенденция брокерите от мрежата посочват увеличение на продажбите от средно около 30% на офис за втората половина на 2009 г. спрямо първата.

Средната продажна цена на жилище в София е 49 600 евро, а средната квадратура на продадените жилища в столицата е 53 кв. м за последните 4 месеца. Продажбите на жилища над 80 хил. евро в столицата са по-малко от 7% за второто полугодие на 2009 г.

В настоящата ситуация има много купувачи, които изчакват цените да продължават да падат, но е изключително трудно предвидимо кога ще спре този спад и нивата им отново ще започнат да се покачват, коментират от мрежата. Според брокерите това крие опасност за тези, които чакат твърде дълго достигането на минимума на цените на имотите.

Като положителни предпоставки за подобряване на условията на имотния пазар се сочат последните данни на БНБ за възстановяване на ипотечното кредитиране. В началото на септември няколко банки обявиха намаления на лихви по ипотечни заеми и кредити за бизнеса, като се очаква във възстановяващата се пазарна надпревара да бъдат увлечени и други кредитни институции. Това е и сигурна предпоставка броят на сключените сделки с недвижими имоти да започне да расте, пише в анализа.

Запитванията за ипотечни кредити също отбелязват ръст от 15%. Добра новина е и засилването на активността при ипотечните кредити не само в София, а и в градове като Варна, Велико Търново, Русе, Плевен, където месеци наред се реализираха единични сделки, а сега има признаци на съживяване.

По данни на агенциите се увеличава броят на огледите и все по-често се пристъпва към покупка.

Кризата на имотния пазар в България бе усетена със значително закъснение спрямо Европа, пише още в анализа. Една от основните разлики между процеса у нас и другите страни от Европа е, че на бранша у нас се наложи сам да се справя с нелеката ситуация. Не бяхме свидетели на целенасочена държавна политика в тази посока. Оздравителни мерки, каквито предприеха правителствата на старите страни членки на ЕС и на голяма част от новите, като съседна Румъния, дори не се усетиха от сектора у нас, коментират още брокерите.

Различен нюанс на пазарната обстановка в България придаде и нереално високият ръст на цените на имотите в периода 2002 – 2008 г. Вследствие на кризата през първата половина на тази година в сравнение със същия период на миналата спадът им е около 23%, което към момента ги свежда до приемливи нива, пише в анализа. Характерно за 2009 г. е, че обемът на предлаганите имоти надвишава няколкократно търсенето, което значително повиши изискванията на купувачите и принуди продавачите да преразгледат своите оферти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:04 | 05.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още