Въпреки че в отделните региони има различия в степента и темповете, потреблението в глобалната икономика се срина, което доведе до остро забавяне на индустриите по света. Днешната глобална рецесия се характеризира с рязък спад във финансовия и бизнес сектора, спад в цените на жилищата, значително понижение на вноса и износа, бързо спадане на потреблението и продажбите на дребно и продължаващо влошаване на перспективите пред стойностите на различни видове активи. Това се казва в доклад на консултантската компания Prupim.
Отговорът на всичко това бе почти универсален: спад в лихвените нива и покачване на опасността от дефлация.
За пазарите на имоти рецесията се превърна във втората вълна от неволи, се казва в доклада. Това, което започна като криза на капиталовите пазари в сектора на имотите, сега се превръща в криза на наемния пазар. Понастоящем най-големият риск за собствениците на бизнес имоти е опасността от фалит на наемателите.
За щастие пониженото търсене дойде в момент, в който новото предлагане на имоти бе сравнително ниско. Въпреки това глобалният спад в производството, търговията и заетостта неизменно ще засегнат съществуващия инвентар на пазара. Вследствие на това делът на незаетите площи продължава да се покачва и на някои пазари се очаква да достигне рекордни нива в условията на продължителен спад на темповете на нетна абсорбция.
Наемните нива, в най-добрия случай, бяха умерени, но ръстът определено стагнира и вече започват да се отчитат наемни понижения, особено сред онези волатилни пазари, които бяха свидетели на най-големите ръстове.
Междувременно продължава и все по-разпространената ценова корекция на риска, както и покачването на доходността, въпреки че това става с различни темпове в различните региони. В Северна Америка темповете на покачване на доходността се повишават, докато в Азия досега бяха отчетени по-умерени ръстове. Покачването се забавя във Великобритания, а в Западна Европа пазарите все още донякъде удържат на кризата.
Общо погледнато, тези развития маскират реалната ситуация, която показва, че всеки мечи цикъл има специфични характеристики, които разграничават до голяма степен пазарите на отделните региони и правят прогнозирането на момента на евентуално възстановяване много трудно.
Въпреки по-евтиния кредитен ресурс, по-ниското съотношение на кредитите спрямо стойността на имота, по-високите маржове и такси, както и по-строгите условия за кредитиране все още възпират играчите, разчитащи на по-голям ливъридж, от инвестиции на пазара. В това отношение единствено инвеститорите, разполагащи с достатъчно капитал, са в позиция да се възползват от възможностите, които се появяват. Все още има предпочитание главно към по-малки и много качествени активи, казват от компанията.