fallback

Каква част от исканата цена трябва да платим при покупката на имот?

Факторите, които могат да ни помогнат да достигнем до "реалната" цена на имота

11:44 | 16.06.09 г.
Автор - снимка
Създател

Колко можем да очакваме да отбием от цената „предлага“ за имота, който сме избрали да закупим? Това е вечната дилема, пред която е изправен всеки потенциален купувач на имот.

Категоричен отговор е трудно да бъде даден, тъй като цената е фактор, който се влияе изключително много от редица обстоятелства. Той зависи от вида пазар, на който се прави покупката, ситуацията на пазара в момента, вида имот, личното и финансовото положение на продавача и купувача и много други.

Въпреки почти двугодишния спад на пазара на имоти в някои страни продавачите все още предлагат имотите на изумително високи цени.

Саймън Ламбърт, редактор в специализираното издание This is Money, е на мнение, че като общоприето правило може да се посочи отбивка от 10% от първоначалната цена на имота. Въпреки това той предупреждава, че много продавачи взимат за база цената, която ги удовлетворява най-много да постигнат, и след това върху нея добавят още 10% за формирането на цената, на която ще обявят имота. В този смисъл правилото за намаляване на цената от 10% все още оставя купувача с надценен имот.

Ламбърт дава за пример проучване върху пазара на имоти във Великобритания на Кралския институт на лицензираните оценители на имоти (RICS), според което сделките за покупко-продажба на имоти на Острова в момента се сключват средно на 11% под исканата цена.

Според проучването разминаването между цената „предлага“ и цената, на която реално се сключват сделки, намалява. То е най-малко в Шотландия, където имотите обикновено се продават на 97% от исканата цена в сравнение със 74% в северна Англия и 93% в Лондон.

За съжаление нещата никога не са толкова ясни и при процеса на достигане до „реалната“ цена трябва да се вземат предвид множество фактори, казва той. Според него купувачът трябва да е сигурен дори за неща като това дали брокерът, който работи по сделката, е прекалено алчен или отчаян да продаде и дали за продавача „чашата е наполовина пълна или празна“.

Неговият съвет към купувачите е да започнат преговорите с цена от 10% по-ниска от тази, която те смятат за справедлива цена за имота. Въпреки това предложената от тях цена трябва да бъде реалистична и да не обижда продавача. След първоначалното предложение купувачът може да започне да наддава с малки стъпки, като същевременно покаже на продавача, че е сериозен кандидат за имота.

От голяма полза може да бъдат и „елегантен“ тест за оптимизъм/песимизъм върху продавача, както и информация за това каква кола кара брокерът, добавя Ламбърт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:16 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още