Българският пазар на имоти изпреварва, макар и с малко, този в Румъния по отношение прозрачност. Това сочи ново проучване върху нивото на прозрачност на пазарите на имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), изготвено от консултантската компания Jones Lang LaSalle.
Българският и румънският пазари са определени като полупрозрачни, но този в страната ни се класира малко по-високо в Индекса на прозрачност на компанията.
В същата категория „полупрозрачни” са също и Гърция, Унгария, Русия, Естония, Словакия и Латвия.
Както за Румъния, така и за България, позицията в индекса се дължи на присъединяването на страните в ЕС и последвалите регулаторни промени и подобрената бизнес среда.
Появата на международни публични компании за имоти и инвестиционни фондове, фокусирани върху българския пазар, помагат за подобряване на фундаментите на пазара. Същевременно затягането на строителните регулации и приемането на нов градоустройствен план на София се очаква да повишат нивото на сигурност на пазара.
Въпреки това са необходими още действия като повишаване на контрола над сделките със земя и над строителния процес, като много локации по Черноморието вече страдат от презастрояване, се казва в проучването.
И България и Румъния следват модел на развитие, подобен на основните пазари в ЦИЕ като Чехия, Полша и Унгария, но разликата в пазарните стандарти все още е значителна.
Въпреки формални стъпки да подобрят съдебната си система и да се справят с корупцията, за да отговорят на изискванията на ЕС, двете страни не са постигнали много в това отношение.
Въпреки това се очаква, че Румъния и България ще продължат да регистрират подобен прогрес по отношение прозрачността и подобряването на пазарните фундаменти, съпроводено с появата на индиректни пазари на имоти (такива, при които инвеститорът участва косвено на пазара на имоти напр. чрез дялове в инвестиционни фондове, бел. ред.), повишаване на броя на публичните инвестиционни фондове за имоти и развитието на индекси, отчитащи представянето на пазара, които ще повишат пазарните стандартни за в бъдеще.
Пазарът в Румъния е регистрирал най-голям прогрес по отношение на повишаване на прозрачността сред страните от ЦИЕ. Той се е придвижил от категорията „ниска прозрачност” до „полупрозрачен”.
Като цяло пазарът в ЦИЕ се нарежда сред първите места по отношение на прозрачност в сравнение с други развиващи се пазари, се посочва в доклада.
На първо място в това отношение са Чехия и Полша, които са се придвижили от категория „полупрозрачни” в „прозрачни” от предходното проучване през 2006 г. Украйна и Русия също са сред пазарите в света, които са отбелязали най-голямо подобрение.
Общо 15-те пазара в ЦИЕ, включени в индекса, се подобряват изключително бързо и се доближават до нивото на прозрачност на западните пазари, като сега 10 от всички тях са класифицирани като „полупрозрачни”.