Цените на жилищата в света ще нарастват през следващите две години, прогнозира рейтинговата агенция Fitch Ratings, цитирана от Euronews.
„Номиналните цени на жилищата ще нарастват в долния едноцифрен диапазон в повечето страни във всяка от следващите две години“, пише рейтинговата агенция в прогнозите си за жилищния и ипотечния пазар през 2025 г.
Цените растат, тъй като предлагането на жилища не успява да отговори на търсенето в повечето страни, пише Fitch в доклада си. Търсенето е подкрепено от ниската безработица, ръста на реалните заплати и по-ниската инфлация, които осигуряват на купувачите повече разполагаеми доходи.
Очаква се Нидерландия, Канада, Бразилия и Мексико да запишат най-силния ръст на цените на жилищата през 2025 г., стимулиран от правителствените програми в Канада и Нидерландия в подкрепа на купувачите на първо жилище и нарастването на заплатите. Строителните разходи ще бъдат двигател на растежа в Бразилия и Мексико.
В Китай забавянето на икономиката ще тласне надолу цените на жилищата.
Реалните доходи на домакинствата ще продължат да се подобряват в еврозоната, повишавайки търсенето и цените в почти всички страни членки.
Единственото изключение е Франция, където се очаква цените да намалеят поради ограничената достъпност и политическата несигурност, които не могат да бъдат компенсирани от ограниченото предлагане и по-ниските лихви в страната, влияещи положително на цените. Но според прогнозата темпът на спада ще бъде по-бавен в сравнение с миналата година и цените може да започнат да растат през 2026 г.
Очаква се в Нидерландия покачването на цените на жилищата да се забави до 8%-10% през 2025 г. и между 6% и 8% през 2026 г., докато миналата година то достигна 13 на сто. Това обаче остава едно от най-високите нива на растеж в света, стимулирано основно от недостатъчното налични жилища. Предлагането е ограничено поради нарасналите строителни и трудови разходи.
От друга страна, населението се увеличава, а домакинствата стават по-малки, което повишава търсенето. Програмите на правителството в подкрепа на купувачите на първо жилище може допълнително да повишат търсенето, но по-строгата фискална политика вероятно ще ограничи ръста на покупателната способност в страната.
Очаква се цените на жилищата да се повишат и в Германия и Испания, докато в Дания те ще останат стабилни.
Според прогнозите в Испания жилищата ще струват с между 4% и 6% по-скъпо през 2025 г. в сравнение с 2024 г., а през 2026 г. те ще се увеличат с още между 5% и 7%. Търсенето е движено от нарастващото доверие на потребителите, породено от намаляващите лихвени проценти и по-ниската инфлация. В същото време строителството на нови жилища не е достатъчно, като новите жилища обхващат само половината от сформирането на нови домакинства, сочи докладът.
В Германия се очаква ръстът на цените на жилищата да достигне между 2% и 4% през 2025 и 2026 г. спрямо покачване с 1,5 на сто през 2024 г., сочат прогнозите на Fitch. От друга страна, умереният ръст на заплатите вероятно ще ограничи достъпността, а от друга страна, трайният ръст на наемите прави покупката на жилища по-привлекателна, подкрепяйки търсенето, сочи докладът.
Във Великобритания Fitch също очаква скромен ръст на цените на жилищата с между 2% и 4% през 2025 и 2026 г., стимулиран от по-ниските лихви по ипотечните кредити, които се очаква да достигнат 3,5% през 2025 г., от силния пазар на труда и от нарастващите номинални доходи.
В Дания по-ниските лихви и умереният растеж на разполагаемите доходи ще тласнат цените нагоре с между 2% и 4% през 2025 и 2026 г., счита Fitch.
Цените на жилищата в Италия ще нараснат с между 0,5% и 2,5% през 2025 и 2026 г. поради охлаждането на търсенето, дължащо се основно на високите лихви по жилищните заеми, отбелязва рейтинговата агенция.
„Очакваме лихвите по ипотечните кредити да намалеят до 2,5% през следващите две години, но да останат значително над нивата преди 2022 г.“, отбелязва тя в доклада си. В същото време предлагането е ограничено от намалелия брой на разрешенията за строеж, затова повечето сделки включват стари имоти, а това води до по-малък ръст на цените в сравнение с новите жилища.
Какво да следим през следващите години?
Очаква се търсенето да остане ниско в сравнение с предлагането в страните, включени в доклада, поради високите цени на терените и разходи за труд и строителни материали наред с високите лихви по заемите за по-малките компании за жилищно строителство и регулаторните ограничения. В същото време търсенето е подкрепено допълнително от намаляващите лихви по жилищните заеми, ниската и стабилна безработица, ръста на разполагаемите доходи на домакинствата и новото образуване на домакинства.
Fitch очаква лихвите по жилищните заеми да останат сходни или по-ниски от тези в края на 2024 г. в повечето страни през следващите две години, което ще подкрепи достъпността.
Климатичните рискове остават притеснение за жилищните пазари
Климатичните промени, особено наводненията, може да повлияят на цените, а регулациите на ЕС, насърчаващи практики за устойчиво строителство, също може да окажат въздействие върху тях.
Енергийноефективните жилища вероятно ще привлекат по-високо търсене поради високите цени на енергията, въпреки че те може да намалеят. Някои банки в Европа предлагат различни условия за кредитиране въз основа на категорията на енергийното представяне на сградата, отбелязват авторите на доклада.
Развитията в света може да променят очакваните тенденции при цените
Според Fitch ръстът на цените на жилищата може да бъде по-бърз от прогнозите, ако икономиката и доходите на домакинствата се окажат по-силни от очакванията. Освен това ако централните банки понижат лихвите повече от очакванията, това може да привлече повече купувачи на пазара и ще ускори допълнително ръста на цените.
От друга страна, по-лошо от очакванията състояние на икономиката може да доведе до по-висока безработица и по-ниски реални доходи, което ще подкопае търсенето. А ако инфлацията отново се ускори, централните банки може да спрат смекчаването на паричната си политика, ограничавайки възможностите на домакинствата да заемат средства.
Нарастващите застрахователни разходи, разходи за поддръжка и в някои случаи по-високите имотни данъци също може да отблъснат потенциални купувачи от жилищния пазар, сочи докладът.