IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените сигурно са полудели, или какво се случи с жилищата в България през 2024 г.

Пазарът се върна към растеж, ипотечното кредитиране продължи да расте ускорено, а лихвите останаха ниски

09:09 | 26.12.24 г. 24
Снимка: Антон Станков, БГНЕС
Снимка: Антон Станков, БГНЕС

2024 година донесе промени – някои очаквани, други изненадващи, в политиката и икономиката по света и в България. Investor.bg подбра най-важните събития от изминалата година в специалната си секция „Икономиката през 2024"

През 2024 г. цените на жилищата в големите градове в България отхвърчаха рязко нагоре под влияние на възобновения ръст на сделките след година и половина на спад и високите темпове на ипотечното кредитиране. Силното поскъпване на жилищата отново засили усещането за балон на пазара и накара анализатори да призоват за по-балансирано развитие, включително чрез регулаторна намеса. Ниската безработица и ръстът на доходите, които през последните години подкрепяха жилищния пазар, останаха валидни и през 2024 г. и макар засега картината да не изглежда мрачна, все пак не липсват облаци на хоризонта.

Планираното присъединяване на България към еврозоната, за което все още няма официална дата, вероятно ще промени пазара – очакванията са за допълнителен ръст на цените и навлизане на чуждестранни инвеститори, включително институционални. Лихвите по големите депозити, които някои банки вече започнаха да предлагат, може да ги превърнат в алтернатива на имотите за хора, които търсят сигурност за спестяванията си, намалявайки търсенето на жилища.

То може да бъде охладено допълнително и от високите цени, като брокери на недвижими имоти вече съобщават за двойно по-дълъг срок за сключване на сделки - ако преди купувачите са вземали окончателното си решение до три месеца, сега този процес им отнема от три до шест месеца, сочат наблюденията на „Адрес Недвижими имоти“.

Каква е картината с цените в големите градове в страната към края на септември?

По данни на имотния портал Imoti.net, част от Investor Media Group, офертните цени на двустайните и на тристайните апартаменти в София надхвърлят 3000 евро на кв. м в трите най-скъпи квартала в столицата – „Изток“, „Изгрев“ и „Лозенец“, а жилища на цена под 2000 евро на квадрат вече могат да бъдат намерени само в пет от анализираните 19 столични квартала.

По данни на агенцията за имоти Bulgarian Properties средните цени на жилищата в София вече достигат 2000 евро на кв. м. При завършените жилища на вторичния пазар цените, на които се сключват сделки, варират между 2300 и 2500 евро на кв.м, а в най-престижните райони на София стойностите доближават 4 хил. евро на квадрат.

Над 3000 евро на кв. м са и офертните цени на жилищата във варненския квартал „Морска градина“, а в още два те надхвърлят 2000 евро на квадрат. Малко по-достъпни са цените на жилищата в другия голям морски град Бургас, но те са нараснали двуцифрено на годишна база във всички основни квартали в града през деветмесечието и в най-скъпите – център и „Лазур“, са малко над и около 2000 евро на кв. м.

На този фон малко по-достъпни изглеждат офертните цени на жилищата в Пловдив, като в най-скъпите квартали в града – „Мараша“ и „Каменица 1“, те все още са под 2000 евро на квадрат.

На национално ниво по данни на Националния статистически институт (НСИ) цените на жилищата се повишаваха с между 15% и 16% на годишна база във всяко от тримесечията до края на септември. Това е чувствително ускорение спрямо миналата година, когато жилищата поскъпваха с годишен темп от около 10%. В София, Варна и Бургас цените на жилищата са нараснали двуцифрено през първото, второто и третото тримесечие. Само в Пловдив сред големите градове те са се увеличили по-умерено, което обяснява и малко по-ниските им нива, отразени в данните за офертните цени.

Силният ръст на цените на жилищата накара някои анализатори да предупредят, че той се намира в началото на процес на деформиране на ценообразуването и надценяване. „За пазара е по-добре да се върне още сега, дори с цената на намаляване на сделките, към по-умерени ръстове на цените и по-балансиран път на развитие, защото надценените пазари не завършват добре“, коментира д-р Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна и член на Съвета на директорите на „ЕРА България“, по време на форум на Imoti.net.

Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на „Адрес Недвижими имоти“, очаква, че поради натиска от планираното влизане в еврозоната цените на жилищата ще продължат да растат и през 2025 г. Това покачване ще отказва поетапно част от купувачите от намерението им за покупка сега, допълва тя.

Според нея при евентуално забавяне на покупките пазарът на наеми ще се засили. Особено предпочитани ще бъдат по-малките апартаменти, които ще се търсят от млади семейства, които все още не могат да си позволят собствено жилище. Това ще окаже натиск на техните наемни нива, докато тристайните или по-големите апартаменти ще претърпят по-малка корекция в цената, прогнозира Тенекеджиева.

Според Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“, имотите, обявени на цени, по-високи от пазарните, ще срещнат предизвикателства при откриването на купувачи през следващите 12 месеца. Ако досега пазарът е бил доминиран от продавачите и част от тях са успявали да реализират сделки на по-високи нива в резултат на общата еуфория, то през 2025 г. това ще е трудно постижимо, счита той. „Правилната оценка на имота ще бъде ключова за реализацията на сделките”, отбелязва Пейчев.

Силният ръст на цените на жилищата вече започва да влошава достъпността им, показаха данни на Bulgarian Properties. При средна брутна месечна заплата в София от 3100 лв. към края на третото тримесечие за закупуване на 1 кв. м жилищна площ в столицата е нужна малко повече от една средна заплата. Все пак този показател засега остава на добро ниво. За сравнение, при предходната връхна точка на пазара през 2008 г. са били нужни 3,4 заплати за същата площ, сочат данните на компанията.

2024 г. беше още една година на бурно ипотечно кредитиране,

в която лихвите по жилищните заеми останаха на ниските си нива. Кредитната експанзия беше толкова силна, че предизвика намеса на регулатора в лицето на БНБ с цел затягане на стандартите при отпускането на жилищни заеми. Трите ограничения, които влязоха в сила от 1 октомври, предвиждат:

  • размерът на кредита да не е над 85% от стойността на имота, използван за обезпечение;
  • съотношението между месечната вноска по кредита и месечния доход на кредитополучателя при отпускане да не надвишава 50%;
  • максималният срок по договора за кредит да не бъде по-дълъг от 30 години.

След обявяването на мерките гуверньорът на БНБ Димитър Радев побърза да уточни, че тяхната цел не е стагнация на пазара на жилищни кредити, а овладяване на експанзията. Анализатори определиха мерките като твърде меки, за да окажат съществено въздействие на пазара, и изглежда са прави, ако се съди по данните за жилищното кредитиране на централната банка за октомври, първия месец от влизането в сила на ограниченията. Годишният ръст на жилищното кредитиране дори се е ускорил до 26,5%. В абсолютно изражение жилищните заеми са нараснали до 24 млрд. лв. към края на октомври, или с над 500 млн. лв. повече спрямо септември и с над 5 млрд. лв. повече спрямо октомври миналата година. Средната годишна лихва по новите жилищни заеми, договорени в левове, към октомври беше 2,51%, като дори леко се понижи спрямо септември.

Високите цени на жилищата карат все повече хора, особено в големите градове, да прибягват до банково финансиране за покупката си. Според проучване на Forton Homes, специализирано звено за жилищни имоти на консултантската компания Cushman&Wakefield Forton, 80% от купувачите в София, които търсят жилищен имот за собствено ползване, смятат да използват банков кредит, за да финансират сделката си. Същото важи и за 63% от купувачите на жилища с инвестиционна цел.

Към края на деветмесечието на тази година над половината (62,1%) от сделките с имоти в София, където са най-високите цени в България, са били финансирани със заем, сочат изчисления на Investor.bg на база данните на Агенцията по вписванията. На национално ниво обаче техният дял е под една трета (27,4%) – при 152 316 вписани сделки за периода броят на законните и договорни ипотеки е 41 782. В Пловдив, Варна и Бургас делът на финансираните с ипотечен кредит покупки на имоти е малко над една трета, съответно 34,7%, 37,6% и 33,9%.

Последна актуализация: 09:30 | 26.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

12
rate up comment 19 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 21 часа
До: Minaiivan...Тези данъци такси принуждават хората да не държат празни жилища. В България празните имоти са 40 пр.. и това е страшното защото все някога поне 5 пр. от хората ще решат да кешират. Тогава пазарът ще се наводни. Пpичинa зa и
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 17
Minaiivan
преди 22 часа
До: GnaКупи си имот в Испания да те видя като ти стои една седмица празен и като се настанят окупи дето с топ не можеш да ги мръднеш, как ще ревеш като вдовица.. или като дойде време за данъци и такси за поддръжка, ще виеш като чакал. В Испания ще купуват :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 24 rate down comment 0
Gna
преди 1 ден
До: GnaКомплекса определено не е лош и квадрата се продава на 1700 евро някъде, адски много реклама и продажби малко. Представете си какви са продажбите на 3000-4000 евро квадрат-никакви. Празни приказки по сайтовете и мечти на продавачите. Със здраве да си плащат инвеститорите кутийките, които са взели следващите 20-30 години и да си мечтаят за пазар и продажби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 24 rate down comment 1
Gna
преди 1 ден
До: гъбко много точно си дал пример. Плюс това Бългория била страна държава на наематели,моля? Тук всички масово имаме жилища. И много хора с пари не се интересуват от жилища. Давам един пример с комплекс в София, който е от 800 апартамента и не може да се продаде вече поне 4 години ем цените не са им високи. Централ парк в Банишора. Реклами навсякъде, даже скоро и по Нова тв в новините бяха направили репортаж с един *** обясняваше, че купил там 2 апартамента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 24
гъбко
преди 1 ден
Заглавието ми хареса! Факт! Този път съм съгласен! Свръх надценени имоти за цялата неуредица на града с болници, детски градини, училища, паркиране, зелени площи и мръсни и изпонадраскани улици. Значи в Севиля, Испания - 700хил град, средна заплата 60-65хил.лв на година, цена на апартамент в центъра на града е около 200хил.лв, цена на къща в районите с ниско застрояване 600хил.лв ... :))) ... Тва е реалността. Балонът е тук и е пред пръсване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 14
Minaiivan
преди 1 ден
До: cornerТя и войната в Украйна и войната в Газа за извън разума, но са факт. Що се отнася до форума, доста народ с парици за жилище преди няколко години си останаха без жилище и с парици за гараж. И животът си минА под наем, което също има своите предимства. Наздраве!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 13
doba
преди 1 ден
Първо честита Коледа на всички, Живи и Здрави ;) Колкото до цените -когато преди 10-тина години четох, че жълт бузинесмен е броил $7000000(седем милки) за гараж в Сингапур център разбрах, че всичко ще е нагоре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 21 rate down comment 2
corner
преди 1 ден
До: MinaiivanВъпрос на полудяване е - виж заглавието . Тези цени са отвъд здравия разум . Нали не очакваш форумът да се поддаде на лудостта .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 31 rate down comment 3
Ironhorse
преди 1 ден
До: MinaiivanАбсолютно съгласен!Като сметнеш, че ипотеките са за по 20 или 30 г. ще осъзнаеш, защо не се е спукал.А, кога ще се спука, никой не знае, но и това ще стане!Въпросът е, разумни ли са тези ценови нива, а не че няма откачалки да се заробват за кутийки с цена 2 или 3 к евро/кв.м.Според мен 2025 е идеална ... 1.Тръмп ще наложи мита и спре помощта за Украйна. Германия и ЕС и сега е зле, а тогава хептен.2. Влизащи в сила нови безумни регулации на ЕС за въглеродни квоти при внос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 21
Minaiivan
преди 1 ден
В темата за имоти в този форум от близо седем години се пука балон. Оттогава цените по две.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още