IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените сигурно са полудели, или какво се случи с жилищата в България през 2024 г.

Пазарът се върна към растеж, ипотечното кредитиране продължи да расте ускорено, а лихвите останаха ниски

09:09 | 26.12.24 г. 22
Снимка: Антон Станков, БГНЕС
Снимка: Антон Станков, БГНЕС

2024 година донесе промени – някои очаквани, други изненадващи, в политиката и икономиката по света и в България. Investor.bg подбра най-важните събития от изминалата година в специалната си секция „Икономиката през 2024"

През 2024 г. цените на жилищата в големите градове в България отхвърчаха рязко нагоре под влияние на възобновения ръст на сделките след година и половина на спад и високите темпове на ипотечното кредитиране. Силното поскъпване на жилищата отново засили усещането за балон на пазара и накара анализатори да призоват за по-балансирано развитие, включително чрез регулаторна намеса. Ниската безработица и ръстът на доходите, които през последните години подкрепяха жилищния пазар, останаха валидни и през 2024 г. и макар засега картината да не изглежда мрачна, все пак не липсват облаци на хоризонта.

Планираното присъединяване на България към еврозоната, за което все още няма официална дата, вероятно ще промени пазара – очакванията са за допълнителен ръст на цените и навлизане на чуждестранни инвеститори, включително институционални. Лихвите по големите депозити, които някои банки вече започнаха да предлагат, може да ги превърнат в алтернатива на имотите за хора, които търсят сигурност за спестяванията си, намалявайки търсенето на жилища.

То може да бъде охладено допълнително и от високите цени, като брокери на недвижими имоти вече съобщават за двойно по-дълъг срок за сключване на сделки - ако преди купувачите са вземали окончателното си решение до три месеца, сега този процес им отнема от три до шест месеца, сочат наблюденията на „Адрес Недвижими имоти“.

Каква е картината с цените в големите градове в страната към края на септември?

По данни на имотния портал Imoti.net, част от Investor Media Group, офертните цени на двустайните и на тристайните апартаменти в София надхвърлят 3000 евро на кв. м в трите най-скъпи квартала в столицата – „Изток“, „Изгрев“ и „Лозенец“, а жилища на цена под 2000 евро на квадрат вече могат да бъдат намерени само в пет от анализираните 19 столични квартала.

По данни на агенцията за имоти Bulgarian Properties средните цени на жилищата в София вече достигат 2000 евро на кв. м. При завършените жилища на вторичния пазар цените, на които се сключват сделки, варират между 2300 и 2500 евро на кв.м, а в най-престижните райони на София стойностите доближават 4 хил. евро на квадрат.

Над 3000 евро на кв. м са и офертните цени на жилищата във варненския квартал „Морска градина“, а в още два те надхвърлят 2000 евро на квадрат. Малко по-достъпни са цените на жилищата в другия голям морски град Бургас, но те са нараснали двуцифрено на годишна база във всички основни квартали в града през деветмесечието и в най-скъпите – център и „Лазур“, са малко над и около 2000 евро на кв. м.

На този фон малко по-достъпни изглеждат офертните цени на жилищата в Пловдив, като в най-скъпите квартали в града – „Мараша“ и „Каменица 1“, те все още са под 2000 евро на квадрат.

На национално ниво по данни на Националния статистически институт (НСИ) цените на жилищата се повишаваха с между 15% и 16% на годишна база във всяко от тримесечията до края на септември. Това е чувствително ускорение спрямо миналата година, когато жилищата поскъпваха с годишен темп от около 10%. В София, Варна и Бургас цените на жилищата са нараснали двуцифрено през първото, второто и третото тримесечие. Само в Пловдив сред големите градове те са се увеличили по-умерено, което обяснява и малко по-ниските им нива, отразени в данните за офертните цени.

Силният ръст на цените на жилищата накара някои анализатори да предупредят, че той се намира в началото на процес на деформиране на ценообразуването и надценяване. „За пазара е по-добре да се върне още сега, дори с цената на намаляване на сделките, към по-умерени ръстове на цените и по-балансиран път на развитие, защото надценените пазари не завършват добре“, коментира д-р Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна и член на Съвета на директорите на „ЕРА България“, по време на форум на Imoti.net.

Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на „Адрес Недвижими имоти“, очаква, че поради натиска от планираното влизане в еврозоната цените на жилищата ще продължат да растат и през 2025 г. Това покачване ще отказва поетапно част от купувачите от намерението им за покупка сега, допълва тя.

Според нея при евентуално забавяне на покупките пазарът на наеми ще се засили. Особено предпочитани ще бъдат по-малките апартаменти, които ще се търсят от млади семейства, които все още не могат да си позволят собствено жилище. Това ще окаже натиск на техните наемни нива, докато тристайните или по-големите апартаменти ще претърпят по-малка корекция в цената, прогнозира Тенекеджиева.

Според Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“, имотите, обявени на цени, по-високи от пазарните, ще срещнат предизвикателства при откриването на купувачи през следващите 12 месеца. Ако досега пазарът е бил доминиран от продавачите и част от тях са успявали да реализират сделки на по-високи нива в резултат на общата еуфория, то през 2025 г. това ще е трудно постижимо, счита той. „Правилната оценка на имота ще бъде ключова за реализацията на сделките”, отбелязва Пейчев.

Силният ръст на цените на жилищата вече започва да влошава достъпността им, показаха данни на Bulgarian Properties. При средна брутна месечна заплата в София от 3100 лв. към края на третото тримесечие за закупуване на 1 кв. м жилищна площ в столицата е нужна малко повече от една средна заплата. Все пак този показател засега остава на добро ниво. За сравнение, при предходната връхна точка на пазара през 2008 г. са били нужни 3,4 заплати за същата площ, сочат данните на компанията.

2024 г. беше още една година на бурно ипотечно кредитиране,

в която лихвите по жилищните заеми останаха на ниските си нива. Кредитната експанзия беше толкова силна, че предизвика намеса на регулатора в лицето на БНБ с цел затягане на стандартите при отпускането на жилищни заеми. Трите ограничения, които влязоха в сила от 1 октомври, предвиждат:

  • размерът на кредита да не е над 85% от стойността на имота, използван за обезпечение;
  • съотношението между месечната вноска по кредита и месечния доход на кредитополучателя при отпускане да не надвишава 50%;
  • максималният срок по договора за кредит да не бъде по-дълъг от 30 години.

След обявяването на мерките гуверньорът на БНБ Димитър Радев побърза да уточни, че тяхната цел не е стагнация на пазара на жилищни кредити, а овладяване на експанзията. Анализатори определиха мерките като твърде меки, за да окажат съществено въздействие на пазара, и изглежда са прави, ако се съди по данните за жилищното кредитиране на централната банка за октомври, първия месец от влизането в сила на ограниченията. Годишният ръст на жилищното кредитиране дори се е ускорил до 26,5%. В абсолютно изражение жилищните заеми са нараснали до 24 млрд. лв. към края на октомври, или с над 500 млн. лв. повече спрямо септември и с над 5 млрд. лв. повече спрямо октомври миналата година. Средната годишна лихва по новите жилищни заеми, договорени в левове, към октомври беше 2,51%, като дори леко се понижи спрямо септември.

Високите цени на жилищата карат все повече хора, особено в големите градове, да прибягват до банково финансиране за покупката си. Според проучване на Forton Homes, специализирано звено за жилищни имоти на консултантската компания Cushman&Wakefield Forton, 80% от купувачите в София, които търсят жилищен имот за собствено ползване, смятат да използват банков кредит, за да финансират сделката си. Същото важи и за 63% от купувачите на жилища с инвестиционна цел.

Към края на деветмесечието на тази година над половината (62,1%) от сделките с имоти в София, където са най-високите цени в България, са били финансирани със заем, сочат изчисления на Investor.bg на база данните на Агенцията по вписванията. На национално ниво обаче техният дял е под една трета (27,4%) – при 152 316 вписани сделки за периода броят на законните и договорни ипотеки е 41 782. В Пловдив, Варна и Бургас делът на финансираните с ипотечен кредит покупки на имоти е малко над една трета, съответно 34,7%, 37,6% и 33,9%.

Последна актуализация: 09:30 | 26.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

21
rate up comment 0 rate down comment 0
rayaqua
преди 1 час
Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc: ----- https://come.ac/testo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 2 часа
Относно Ез трябва да се спре с тази спекулация. Ез няма никакво влияние върху цените. И сега всеки европеец може да закупи имот в бг. Земята ако е на отделен нотариален акт може да бъде закупена на името на бг фирма която чужденеца може да регистрира тук. Същата спекулация се използваше преди да влезем в ЕС. Приеха ни през 2007 а през 2009 цените се сринаха. През 2011 България беше втората държава в света по срив на цените на имотите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 14 rate down comment 0
Gna
преди 4 часа
До: Ironhorse то няма как наемите да са високи в Бг, тъй като заплатите на 85-90 % от работещите са ниски. Другите 10-15 %, които изкарват пари си имат жилища. Онзи ден гледах статистика-над 5 хил. лв заплати взимат 145 000 души от близо 3 милиона работещи. Инвестицията в имот в Бг на тези цени е грешка, която ще струва скъпо на този, който я е допуснал. Няма вечен бичи пазар и растеж, рано или късно нещата се обръщат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 12 rate down comment 0
Ironhorse
преди 5 часа
Строителния бум е движен от две неща: 1. Легализиране на мръсни пари 2. ***, които буквално се заробват.Наемите, с изключение на София, се движат от 500 до 1000 лв.И ако на Запад големи фондове изкупуват жилища, като създават недостиг, за да вдигат наема, в БГ това е невъзможно.Блекрок, Блекстоун и Вангуард са най-големите собственици на жилища, точно с тази цел, но и този бизнес утича, след като Тръмп затвори границите и депортира нелегалните и спиране плащането на наеми от държавата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 18 rate down comment 0
Gna
преди 5 часа
До: Az_Kocho така е, в България може да има наематели млади хора студенти или наскоро завършили, които не могат да си купят жилище (разбираемо). Масово народа има жилища. Раждаемостта за тази година ще е около 45 000 бебета, при около 100 000 починали. Тази тенденция върви от 96та вече близо 30 години. След 10 години ще се раждат по 30 000, след 20 по 20 000. След 50 години от Българите като нация ще е един спомен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 15 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 5 часа
До: Az_Kocho....Цените в София вече бият цените на известни градове в Европа, САЩ, Канада, Австралия. Заплатите в София например са 72 пр. по ниски от тези в Торонто, вторият по големина балон след Маями, но цените на имотите вече са равни и по високи на тези там. Наемите в София спрямо цените на имотите отнесени към наеми и цени в чужбина показват над 30 г изплащане в София срещу 20 -22 години за чужбина. Балонът в бг е по голям от този в Маями по всички показатели. Никой обаче не отразява това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 19 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 5 часа
До: Gna.....85 пр . от българите притежават имот. 9 пр. повече от един имот. 8 пр. от българите живеят под наем. Празните имоти в бг са 40 пр. За София са 35 пр. Най много празни има в Лозенец 36 пр. а най малко празни в Люлин 15 пр. Предстои 5 милиона м2 да излязат на пазара. България е втора в света по най бързо топящо се население. На първо място сме в ЕС по брой имоти на глава от населението. На опашката в ЕС по покупателна способност. Цените в София вече бият цените на известни градове в Ев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 6 часа
До: Az_Kocho. Една от причините да има цикли е човешката психология.Хората са водени от емоции а емоциите водят до стадно поведение. Днес всички купуват утре всички ще продават. Първият паникьосан продавач, да излезе през изхода, е печеливш. Другите губят. Покупката на имот може да се превърне в катастрофа ако очите на купувача са по големи от портфейла му. България е втора след Полша по ръст на цени за ноември! Това не е ли смешно след като сме на опашката по покупателна способност!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 6 часа
Пpичинaта зa и
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 6 часа
До: Minaiivan...Тези данъци такси принуждават хората да не държат празни жилища. В България празните имоти са 40 пр.. и това е страшното защото все някога поне 5 пр. от хората ще решат да кешират. Тогава пазарът ще се наводни. Пpичинa зa и
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още