fallback

Кризата с достъпните жилища става световна

Цените на жилищата и на наемите в големите градове в Европа и отвъд нея нарастват по-бързо от доходите

15:00 | 19.12.24 г. 2

Когато родителите на Майки Кълън били в началото на 20-те си години, печелели достатъчни като служители в държавния сектор, за да купят къща в града. Днес Кълън е 27-годишен гимназиален учител, който живее с майка си, пише Wall Street Journal.

Кълън живеел в къща с деветима съквартиранти, но се върнал у дома, когато осъзнал, че не може да си позволи собствен дом дори в по-евтините части на Дъблин. Наемът на едностаен апартамент щял да погълне по-голямата част от заплатата му, а закупуването на имот било немислимо, тъй като средната цена на жилищата е осем пъти годишната му заплата.

Много ирландци от неговото поколение са в сходно затруднение. 59% от пълнолетните ирландци на възраст между 20 и 34 години са живели с родителите си през 2022 г., което е ръст спрямо 38% десет години по-рано и най-голямото увеличение сред големите европейски страни, показа доклад, поръчан от ирландското правителство.

Кризата с достъпността на жилищата, която притеснява младите американци от десет години, сега обхваща много големи градове в Европа и извън Стария континент. Общите причини – силен ръст на работните места, нарастващо търсене и недостатъчно ново строителство водят до по-бърз ръст на наемите и на продажните цени от този на заплатите.

В световен план жилищата сега не са толкова достъпни, колкото преди жилищната криза през 2008 г., показа изследване на Международния валутен фонд. То сравнява средните доходи на домакинствата с дохода, необходим за покупка на жилище на средна цена в 40 държави.

Произтичащата от това жилищна криза подкопава жизнения стандарт на работещите хора с ниски доходи и на тези от средната класа, засилва неравенството в богатството и подклажда политическо напрежение.

Сега, след години на анемично строителство, Ирландия има най-скъпия жилищен пазар в Европейския съюз според широк измерител на наемите, разходите за поддръжка и за комунални услуги на европейската статистическа служба Евростат. Средният наем в Дъблин се е удвоил през последните десет години, докато средните цени на жилищата са нараснали със 75%, сочат данни на правителството.

Едни от най-резките повишения на наемите са отчетени в Централна и Източна Европа. В Унгария и Литва наемите са нараснали с над 60% от 2015 до 2023 г., сочат данните на Евростат. И във всяка от тези страни цените на жилищата са се увеличили над два пъти през този период.

Малката балтийска страна Естония регистрира най-големите повишения на наемите и на цените на жилищата сред европейските страни през последните десет години до 2022 г., показват данните на Евростат. Макар че технологичната икономика на Естония е повишила доходите и жизнения стандарт, жилищното строителство не успява да ги догони в столицата Талин.

Един от големите проблеми е бюрокрацията, казва Мадл Липус, заместник-кмет на Талин по грандското планиране. Времето между планирането на нов жилищен проект и получаването на одобрение от властите често достига десетилетие, отбелязва тя и допълва, че след това може да са нужни още пет години за строителството.

През по-голямата част от 19-и и 20-и век, в периода на бързо развитие на градовете, жилищното строителство обичайно е в крак с ръста на населението. „Когато градовете имат недостиг на жилища, ако не могат да растат навън, ще растат нагоре“, казва Самюъл Хюс, ръководител на жилищния отдел в Центъра за политически изследвания, десноцентристки мозъчен тръст във Великобритания. Но от началото на втората половина на 20-и век до днес строгите ограничения за използването на земята на много места не позволява на строителството да е в крачка с ръста на населението.

„Най-удивителното е, че страните с най-бърз ръст на цените на жилищата са от Общността на нациите, които копираха елементи от ограничителната градоустройствена система на Великобритания“, отбелязва Кристиан Хилбър, икономист от London School of Economics.

В 50-те години до 2021 г. страните с най-бърз ръст на цените на жилищата в света бяха Нова Зеландия, Великобритания, Канада, Австралия и Ирландия, сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Във Ванкувър, Британска Колумбия, средната цена на жилищата от 1,1 млн. долара е 17 пъти по-висока от средните доходи на домакинствата към пролетта на тази година, това е ръст спрямо десет пъти в началото на 21-и век. Населението на Британска Колумбия е нараснало с 19% през 10-годишния период до 2023 г., но жилищното строителство изостава, главно поради високите строителни разходи, според доклад от септември на Канадския център за алтернативни политики. Цените растат толкова бързо, че Канада забрани на чужденци да купуват жилища.

В Сидни, Австралия, където нарастващите строителни разходи накараха предприемачите да замразят много проекти, цените на жилищата нараснаха от девет пъти средните доходи през 2019 г. на 12 пъти в началото на 2024 г.

Макар че по-високите цени обогатяват съществуващите собственици на жилища, те повишават месечните вноски по ипотечните кредити за новите купувачи, а вследствие на това и наемите, отчасти защото повече хора не могат да си позволят покупка на имот. Средната възраст на купувачите на първо жилище нараства бързо в много страни, включително САЩ, Великобритания и Ирландия. В САЩ половината от домакинствата са харчили поне 30% от доходите си за наеми и комунални сметки през 2022 г., което е рекорден връх, показва изследване на Съвместния център за жилищни изследвания към Харвардския университет.

През последните десет години страните с най-ниските нива на жилищно строителство са отчели най-силния ръст на цените на жилищата в сравнение с доходите на домакинствата, показва анализ на Банката за международни разплащания сред 11 страни по света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:00 | 19.12.24 г.
fallback
Още от Анализи виж още