IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищният пазар в България вече проявява склонност да надценява имотите

Единствено външна намеса от страна на БНБ може да върне пазара към равновесие, според експерт

07:30 | 29.11.24 г. 22
Снимка: Антон Станков, БГНЕС
Снимка: Антон Станков, БГНЕС

В Пощенска банка размерът на усвоените кредити за периода 2018-2023 г. е нараснал със 70%, съобщи Радослава Луканова, заместник-директор Управление на индивидуални сегменти и продажби. Общо 80% от жилищата, които се финансират, са с монолитна конструкция, 40% са големи, с три или повече спални, а около 70% е делът на сделките за завършени имоти. Средният размер на отпусканото финансиране е около 70% от стойността на имота, допълни Луканова.

Дисбаланс между търсенето и предлагането

Силният ръст на цените на жилищата Полина Стойкова обясни с голямото търсене и дисбаланса между търсенето и предлагането. Новите оферти в Bulgarian Properties са спаднали с 10% тази година, подобен спад е отчетен и миналата година. Според Стойкова в най-скъпите квартали на София цените на жилищата гонят 4000 евро на кв. м. Тази година това е „психологическата граница“ за сключване на сделки в престижните райони, докато миналата година тя е била около 3000-3200 евро на кв. м.

Бързото покачване на цените на жилищата е довело през третото тримесечие до леко влошаване на коефициента за достъпност на жилищата в София, който съпоставя цената на квадратен метър към средната работна заплата, но той остава на добри нива от 1,15-1,25, каза още Стойкова.

Продажбите на жилища в столицата са нараснали с 20% от началото на годината, по данни на Bulgarian Properties. Преобладават двустайните жилища с дял от 60% от пазара, следвани от тристайните с 35%, докато четиристайните са се върнали на нивото под 5% като в периода преди пандемията, включително поради твърде високите им цени.

От New Estates отчитат ръст на сделките с 10% за периода януари-септември спрямо същия период на миналата година. Основният интерес е за проекти в начален етап на строителство поради гъвкавите схеми на плащане, съобщи Иван Козарев, акаунт мениджър в агенцията за недвижими имоти. Общо 70% от сделките са се случвали без отстъпка в цената, а повечето проекти, които продава компанията, са били реализирани преди акт 14, допълни той.

Общо 94% от купувачите в New Estates са българи, които купуват имот за лични нужди, а 60% от купувачите използват банково кредитиране. Локацията на имота и предлаганият начин на живот и социалната среда са основните фактори при покупката, съобщи Козарев. Купувачите се ориентират към енергийноефективни сгради, с добра инфраструктура около тях и търсят повече от един вариант за паркиране. Последното изискване според Козарев е взето предвид от инвеститорите и те вече строят сгради с повече от едно паркомясто или гараж на единица апартамент.

Най-високата продажна цена на жилище ново строителство в София в New Estates тази година е 3700 евро на кв. м за луксозен комплекс в центъра на столицата. Цените на жилищата в южните райони вече са достигнали нивата в центъра на София, съобщи Козарев.

Полина Стойкова очаква, че ръстът на цените на жилищата ще се успокои догодина, тъй като заплатите няма да растат толкова бързо, колкото досега, а правилата за отпускане на жилищни заеми, въведени от БНБ, ще дисциплинират участниците на пазара. Иван Козарев прогнозира стабилен пазар с ръст на цените между 10% и 15%.

„Надежда“, „Искър“ и „Люлин“ са с най-много панелки в София

„Надежда“, район „Искър“, където се намира кв. „Дружба“, „Люлин“, „Илинден“ и „Връбница“ са кварталите в София с най-голям брой и дял на панелните жилища, сочат данни от преброяванията на населението през 2011 и 2021 г., цитирани от д-р Свилен Колев, зам. председател на НСИ. В същото време райони като „Младост“, Студентски, където се намира „Малинова долина“ и „Овча купел“ увеличават дела на новите жилища. Силно увеличение се наблюдава също в район „Триадица“, където се намират „Манастирски ливади“, и „Кръстова вада“, „Красно село“, „Витоша“ и части от „Бъкстон“.

Най-много хора живеят в панелни жилища в „Люлин“, „Младост“ и „Надежда“, но тенденцията е поради новото строителство делът на живеещите в панелки да намалява, отбеляза Колев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:01 | 29.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

2
rate up comment 30 rate down comment 8
melon
преди 1 месец
Нормални цикли. Надценява се, после се охлажда. Все пак ме учудва апетита на *** към недвижимостите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 62 rate down comment 1
odysey
преди 1 месец
Щом и самите брокери на своя форум започват да признават очевадното, значи ножът е опрял до кокала...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още