IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищният пазар в България вече проявява склонност да надценява имотите

Единствено външна намеса от страна на БНБ може да върне пазара към равновесие, според експерт

07:30 | 29.11.24 г. 22
Снимка: Антон Станков, БГНЕС
Снимка: Антон Станков, БГНЕС

В Пощенска банка размерът на усвоените кредити за периода 2018-2023 г. е нараснал със 70%, съобщи Радослава Луканова, заместник-директор Управление на индивидуални сегменти и продажби. Общо 80% от жилищата, които се финансират, са с монолитна конструкция, 40% са големи, с три или повече спални, а около 70% е делът на сделките за завършени имоти. Средният размер на отпусканото финансиране е около 70% от стойността на имота, допълни Луканова.

Дисбаланс между търсенето и предлагането

Силният ръст на цените на жилищата Полина Стойкова обясни с голямото търсене и дисбаланса между търсенето и предлагането. Новите оферти в Bulgarian Properties са спаднали с 10% тази година, подобен спад е отчетен и миналата година. Според Стойкова в най-скъпите квартали на София цените на жилищата гонят 4000 евро на кв. м. Тази година това е „психологическата граница“ за сключване на сделки в престижните райони, докато миналата година тя е била около 3000-3200 евро на кв. м.

Бързото покачване на цените на жилищата е довело през третото тримесечие до леко влошаване на коефициента за достъпност на жилищата в София, който съпоставя цената на квадратен метър към средната работна заплата, но той остава на добри нива от 1,15-1,25, каза още Стойкова.

Продажбите на жилища в столицата са нараснали с 20% от началото на годината, по данни на Bulgarian Properties. Преобладават двустайните жилища с дял от 60% от пазара, следвани от тристайните с 35%, докато четиристайните са се върнали на нивото под 5% като в периода преди пандемията, включително поради твърде високите им цени.

От New Estates отчитат ръст на сделките с 10% за периода януари-септември спрямо същия период на миналата година. Основният интерес е за проекти в начален етап на строителство поради гъвкавите схеми на плащане, съобщи Иван Козарев, акаунт мениджър в агенцията за недвижими имоти. Общо 70% от сделките са се случвали без отстъпка в цената, а повечето проекти, които продава компанията, са били реализирани преди акт 14, допълни той.

Общо 94% от купувачите в New Estates са българи, които купуват имот за лични нужди, а 60% от купувачите използват банково кредитиране. Локацията на имота и предлаганият начин на живот и социалната среда са основните фактори при покупката, съобщи Козарев. Купувачите се ориентират към енергийноефективни сгради, с добра инфраструктура около тях и търсят повече от един вариант за паркиране. Последното изискване според Козарев е взето предвид от инвеститорите и те вече строят сгради с повече от едно паркомясто или гараж на единица апартамент.

Най-високата продажна цена на жилище ново строителство в София в New Estates тази година е 3700 евро на кв. м за луксозен комплекс в центъра на столицата. Цените на жилищата в южните райони вече са достигнали нивата в центъра на София, съобщи Козарев.

Полина Стойкова очаква, че ръстът на цените на жилищата ще се успокои догодина, тъй като заплатите няма да растат толкова бързо, колкото досега, а правилата за отпускане на жилищни заеми, въведени от БНБ, ще дисциплинират участниците на пазара. Иван Козарев прогнозира стабилен пазар с ръст на цените между 10% и 15%.

„Надежда“, „Искър“ и „Люлин“ са с най-много панелки в София

„Надежда“, район „Искър“, където се намира кв. „Дружба“, „Люлин“, „Илинден“ и „Връбница“ са кварталите в София с най-голям брой и дял на панелните жилища, сочат данни от преброяванията на населението през 2011 и 2021 г., цитирани от д-р Свилен Колев, зам. председател на НСИ. В същото време райони като „Младост“, Студентски, където се намира „Малинова долина“ и „Овча купел“ увеличават дела на новите жилища. Силно увеличение се наблюдава също в район „Триадица“, където се намират „Манастирски ливади“, и „Кръстова вада“, „Красно село“, „Витоша“ и части от „Бъкстон“.

Най-много хора живеят в панелни жилища в „Люлин“, „Младост“ и „Надежда“, но тенденцията е поради новото строителство делът на живеещите в панелки да намалява, отбеляза Колев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:01 | 29.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

22
rate up comment 27 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
Няма значение какви цени искат строителите. Купувачите са тези, които определят цената на сделката. И строителите на жилища се натъкнаха на това: купувачите отказаха да купуват на тези цени през втората половина на 2022 г в Сащ., а тези, които вече купиха, се отмениха, а продажбите се сринаха и ПРИНУДИХА строителите на жилища да паднат. Дори и да е само един национален строител, ако искат да продават къщи, те трябва да ги определят там, където има търсене, или не продават къщи. Те могат да стр
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 39 rate down comment 2
Ironhorse
преди 1 месец
Банките раздават кредити с идеята, че държавата ще ги спаси от банкрут, защото депозитите са на рекордни нива.Само че БНБ не отчита, че като се юрне народа да си тегли депозитите, за да си плаща дълговете, не банките, а държавата ще изгърми.В момента се подготвя огромно престъпление ... КТБ беше загрявката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 40 rate down comment 0
Ironhorse
преди 1 месец
Балона с недвижимите имоти е ясен, просто алчността е голяма, а баламурниците много.Няколко пъти писах, че този балон много ми прилича на "Лудостта налалетата"Всички знаят, че това са ненормални цени, но се надяват да има по-луди та да купят.Идва икономически погром в производството. В Западна Европа са с еоцъклили, а тук батко, все едно нищо не идва ...По-долу колега писа, че всичко ще свърши с много сълзи ... бих казал, с много самоубийства/убийства за съжаление!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 22 rate down comment 2
Шматарок
преди 1 месец
Какви Канади, Европи и глупости. Нашето богатство те могат само да го миришат. 10КЕУР квадрата пак е малко на фона на благосъстоянието ни...Юруш народе, купувай, инвестирай, дерзай.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 27 rate down comment 0
Sitting_Bull
преди 1 месец
Една позната сподели, че не смеят да пипат имотите, защото ако гръмне балона сега 10 години поне няма влизане. Та мантрата за еврото и цените, Кото ще изхвърчат още нищо чудно са излезе наобратно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 39 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
Нищо не лекува високите цени така, както високите цени! Необходимо е само търпение
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 51 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
Средна цена на апартамент в Торонто вторият балон след Маями, средната цена е 650 k cad(440 euro) Средна заплата 98 к cad(66 k euro) или средната заплата в София от 18 к евро е 72 процента по ниска от тази в Торонто.Тоест средната цена на апартамент в София трябва да е 72 от по ниска или 123 к евро.Това е двойно потвърждение за огромния балон в София който е по голям от този в Канада който пък е най големия е света!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 33 rate down comment 1
Gna
преди 1 месец
До: Az_Kocho да имотите в София съпоставени към заплатите са 3 пъти по-високи от САЩ, оставям видео по-долу с нови къщи в Тексас зо по 150-200 000 долара при масови заплати от 5000 долара там. https://youtu.be/IfIafqbnQhE?si=Skkz76h8kS3EjNZw
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 34 rate down comment 2
Gna
преди 1 месец
До: nkavrakov1982 30,40,50 % е надценката при имотите. Всички, които днес инвестират в имот трябва да знаят, че ще изгубят не малка част от парите си. Много е вероятно България да последва Японския сценарии, където имотите поевтиняват последните 60 години. Оставям по-долу график с цените на имотите в Япония от преди 40-50 години до днес. Днес там имотите са в пъти по-евтини от преди 50-60 години.https://tradingeconomics.com/japan/residential-property-prices
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 44 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
Тук говорим само за имоти в които човек може да влезе и да си донесе само мебелите. С настилки, боядисан и с функционираща баня и кухня и с РЕАЛНА КВАДРАТУРА. Излиза че балон в СОФИЯ е ДВА пъти по голям от този в Монреал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още